Minęło 30 lat od śmierci Anny German

AKTUALNOŚCI, GWIAZDY, MEDIA, MUZYKA, POLSKA, RADIO, ROZRYWKA

Wczoraj minęło 30 lat od dnia w którym odeszła na zawsze jedna z największych polskich piosenkarek i kompozytorek Anna German (zm. 26 sierpnia 1982r)
Pamiętamy jej wielkie przeboje „ Tańczące Eurydyki” i „Człowieczy los”. Za longplay „Człowieczy los” zdobyła w 1972r złotą płytę.

Anna German śpiewała w siedmiu językach. Występowała w wielu krajach. Była laureatką wielu festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Cannes, Viareggo, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i w Zielonej Górze. Od 1949 roku mieszkała we Wrocławiu. Tu skończyła VIII LO i geologię na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jednak największą jej pasją była muzyka. W 1967 roku, jako jedyna w historii polska artystka, zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo i zachwyciła wszystkich swoim mocnym niezwykłym głosem. Wracając z koncertu we Włoszech uległa wypadkowi samochodowemu na Autostradzie Słońca. Do zdrowia powracała trzy długie lata. Na scenę wróciła w 1970r. Płytą „Człowieczy los” szturmem zdobyła na nowo rzesze fanów. W 1972r wyszła za mąż za Zbigniewa Tucholskiego a trzy lata później urodził się ich syn.

Szczęście jednak nie trwało długo, zdiagnozowano u niej raka kości. Po dwóch latach przegrała walkę z tą okrutną chorobą.Pamięć o niej jest wciąż żywa nie tylko w Polsce ale też w Rosji. O Annie German nakręcono 10 odcinkowy serial biograficzny „Tajemnica Białego Anioła”. W roli głównej wystąpi polska aktorka Joanna Moro. Jego emisja odbędzie się w rosyjskiej telewizji jesienią tego roku.

Tamara Smirnowa, która odkryła niewielką asteroidę krążąca wokół Słońca pomiędzy Marsem a Jowiszem nazwała ją imieniem Anny German.

Nadal pamiętamy tę wyjątkową artystkę, ciepłą, piękną kobietę.

AJ

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry