Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w Social Media

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW

Bardzo często się zdarza, że korzystając z różnych form portali społecznościowych publikujemy za wiele danych prywatnych. Dzielimy się z wirtualnymi znajomymi, których bardzo często w ogóle nie znamy, informacjami, które powinny trafiać tylko do grona najbliższych zaufanych znajomych. Z danych opublikowanych w corocznym raporcie „State of the Net” wynika, że ponad 52% użytkowników umieszcza publicznie w mediach społecznościowych „wrażliwe informacje”.

Photo: Robert Kneschke/fotolia


Poniżej przedstawiamy sześć porad : Jak rozsądnie korzystać portali społecznościowych. Zalecamy z nich zawsze korzystać.

• Zadbaj o bezpieczne hasło do konta. Unikaj prostych nazw, które mogą zostać znalezione w słowniku. Najlepiej używaj wyrazów które są unikalne, korzystaj dodatkowo z cyfr, ze znaków specjalnych (@#$%^&*) oraz dużych i małych literek. Warto stworzyć hasło składające się z przynajmniej 8 znaków.

• Nie umieszczaj publicznie pełnej daty urodzenia. Umieszczenie w internecine pełnej daty urodzenia (dzień, miesiąc, rok) ułatwia złodziejom tożsamożci wykonanie nielegalnych działań w Twoim imieniu. Wybierz opcje blokady publikacji daty urodzenia lub umieśc tylko dzień i miesiąc.

• Zadbaj o bezpieczne ustawienia kontrolek prywatności. Użykownicy korzystający z Facebooka mogą zablokować dostęp do większości danych publikowanych na profilu. Zastanów się dokładnie co i komu chcesz udostępniać.


• Nie umieszczaj publicznie zdjęć swojego dziecka wraz z imieniem i nazwiskiem.
Nie umieszczaj zdjęć oraz nie dodawaj tagów do zdjęć znajomych na których są dzieci. Nie publikuj zdjęć, które mogą zostać użyte do niewłaściwych celów (dla Ciebie niewinne zdjęcie z kąpieli, może być czymś innych dla np. pedofila)

• Wyjeżdżasz na wakacje, nie chwal się że dom będzie pusty. Około 3% użytkowników Facebooka podało na swoim publicznie udostępnionym profilu, że wyjeżdża z domu na wakacje. To tak jakby zawiesić na drzwiach kartkę – nikogo nie ma w domu .

Nadzoruj dzieci podczas sufrowania po internecie Większość portal społecznościowych limituje wiek swoich użytkowników. Bardzo często jednak bywa, że dzieci mające mniej niż 13 lat korzystają z portalu. Jeśli Twoje dziecko koniecznie musi mieć tam konto warto ustawić swój adres email jako kontaktowy na stronach konfiguracyjnych portalu. Dzięki temu będziemy wiedzieć z kim dziecko się kontaktuje oraz jakie informacje umieszcza na swoim koncie.

Ostatnio szczególnie na portalu Facebook zauważyłem wśród znajomych bezmyślne akceptowanie i korzystanie z różnej maści aplikacji wewnętrznych. Prawie wszystkie dodatki tego typu mają prawo dostępu do naszych danych niezależnie co zaznaczyliśmy w ustawieniach prywatności. Przed bezmyślnym opublikowaniem zdjęcia lub śmiesznego filmiku zastanówmy się czy warto nieznanym osobom przekazywać nasze dane takie jak e-mail, zdjęcia, dane osobowe oraz listę naszych znajomych

RKD

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry