Glen Hansard- zdobywca Oscara rusza w trasę koncertową.

AKTUALNOŚCI, GWIAZDY, KONCERTY, MEDIA, MUZYKA, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

Glen Hansard- Irlandczyk z krwi i kości, kompozytor i autor tekstów, lider indie-rockowego zespołu The Frames, współtwórca odnoszącego światowe sukcesy duetu The Swell Season, zdobywaca Oscara 2008 za najlepszą oryginalną piosenkę filmową do niskobudżetowego obrazu „Once” rusza w trasę koncertową promującą swoją pierwszą solowa płytę „Rhythm and Repose”. 2 września wystąpi w Stradbally w rodzinnej Irlandii, by następnie odwiedzić największe sale koncertowe w Europie i Ameryce.

Photo by Jana @ simulacra.cz/ cc


Chociaż swoją przygodę z muzyką Glen Hansard zaczął bardzo wcześnie, bo już w wieku 13 lat występując na ulicach Dublina, to prawdziwy rozgłos przyniósł mu niskobudżetowy film „Once”, w którym zagrał główną rolę i do którego wraz z młodziutką wówczas Czeszką Marketą Irglovą (odtwórczynią głównej żeńskiej roli) napisał muzykę. Obraz odniósł spektakularny sukces, przynosząc twórcom Oscara za promującą go piosenkę „Falling Slowly”. Glen Hansard miał już na swoim koncie przygodę z dużym ekranem – w 1991 r. wcielił się w rolę Outspana Fostera w filmie Alana Parkera „The Commitments”.

Kreacja ta przyniosła mu pewną rozpoznawalność, jednak nie tak spektakularną jak ta w „Once”. Nakręcony przez grupę przyjaciół (reżyser John Carney to były basista The Frames, a odtwórczyni głównej roli Marketa Irglova już wcześniej współpracowała z Glenem, czego owocem był album zatytułowany The Swell Season wydany w 2006) film okazał się kasowym hitem i momentem zwrotnym w karierze irlandzkiego artysty. Wraz z Marketą Irglovą, która kilka miesięcy po otrzymaniu wspólnego Oscara stała się nie tylko jego partnerką w pracy, ale też w życiu osobistym ruszył w trwająca kilka lat trasę koncertową po największych światowych scenach.

W 2009 r. ukazał się ich drugi album Strict Joy i chociaż jeszcze przed wejściem do studia Glen i Marketa zakończyli swój związek, który przeniósł romantyczna historię o spotkaniu pokrewnych dusz z „Once” do rzeczywistości, kontynuowali trasę koncertową. W czasie jej trwania dwukrotnie odwiedzili Polskę, dając energetyczne koncerty w Warszawie i we Wrocławiu w październiku 2010 r.

W tym roku ukazały się solowe albumy zarówno Glena jak i Markety. Charyzmatyczny Irlandczyk po ponad dwudziestu latach kariery zdecydował się na solowy projekt, którego efekty będzie można podziwiać na żywo juz tej jesieni. Polscy fani będą jednak musieli udać się na koncert swojego ulubieńca albo do Czech albo do Niemiec, bo jesienna trasa koncertowa artysty nie uwzględnia niestety Polski.

Monika Kapela

Źródło:
http://www.glenhansardmusic.com/songofgoodhope/
http://www.theswellseason.com/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry