Styl życia: 10 porad jak być EKO

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

O tym jak zgubny wpływ dla naszej planety ma nadmierna produkcja dwutlenku węgla, wiadomo nie od dziś. Wprowadzajmy zmiany we własnym domu zmierzające do ograniczenia swego udziału w ocieplaniu klimatu na ziemi. Będzie to mały krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości. Oto kilka rad jak być Eko:

sxc

– wymień zwykłe żarówki na energooszczędne, które zużywają pięć razy mniej energii niż standardowe, są trwalsze, a co za tym idzie , tańsze
– zdecyduj się na zmywarkę, zamiast myć ręcznie (zmywarki wykorzystują jedną szóstą wody zużywanej podczas mycia ręcznego)
– nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania ( badania wykazały, że 10% zużycia energii na świecie przypada na urządzenia zostawione w trybie czuwania)
– segreguj śmieci, gdy tylko to możliwe (papier, plastik, szkło, metal nadają się do recyklingu i powinniśmy wrzucać je do specjalnych pojemników)
– izoluj ściany za grzejnikami, umieść arkusz folii aluminiowej na ścianie za grzejnikiem, dzięki temu zmniejszą się straty energii, zwłaszcza w przypadku grzejników na ścianach zewnętrznych
– nie wieszaj zasłon, firanek przed grzejnikami, odbijają ciepło i kierują je na okno
– odsłaniaj okna w ciągu dnia, dzięki temu wykorzystasz ciepło słoneczne
– dbaj o drożność kanałów wentylacji grawitacyjnej, która jest najlepszym sposobem na wilgoć w kuchni i łazience (działa dzięki różnicy ciśnień, więc nie wykorzystuje energii w odróżnieniu od wyciągów elektrycznych)
– unikaj odświeżaczy powietrza, najnowsze badania wykazały, że zawierają on szkodliwe dla zdrowia ftalony (odświeżacz podłączony do prądu wytwarza rocznie 13,5 kg dwutlenku węgla)
– uprawiaj rośliny, które oczyszczają powietrze (badania wykazały, że rośliny mogą w ciągu doby zredukować do 87% ilości zanieczyszczeń). Do nich należą : draceny, zielistki, skrzydłokwiaty i palmy. Te rośliny działają jak oczyszczalnie powietrza. Przykre zapachy w łazience neutralizuje z powodzeniem juka.

AJ

źródło: Sarah Callard „Dom-żyj na zielono”

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry