Premiera „Baczyńskiego” jeszcze w tym roku

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA

Fabularyzowany dokument noszący póki ci roboczy tytuł ” Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego będzie miał swoją premierę jeszcze w tym roku. W role jednego z najwybitniejszych poetów pokolenia ?Kolumbów wcielił się Mateusz Kościukiewicz. Akcja rozpocznie się w lipcu 1939 roku, kiedy do młodego Baczyńskiego odpoczywającego w Bukowinie Tatrzańskiej dociera wieść o śmierci ojca i trwać będzie aż do przedwczesnej śmierci poety w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

sxc


Chociaż film nakręcono w ciągu zaledwie 10 dni zdjęciowych, były one z powodu problemów z budżetem realizowane z dużymi przerwami. Zdjęcia rozpoczęto już w 2010 roku. Autorem scenariusza jest pełniący jednocześnie rolę reżysera Kordian Piwowarski. Był on konsultowany i został ostatecznie zaaprobowany przez Wiesława Budzyńskiego= autora wielu książek o Baczyńskim. Na ekranie obok Mateusza Kościukiewicza zobaczymy m.in. Katarzynę Zawadzką, Ewę Telegę i Martę Klubowicz.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 r. w Warszawie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów, jak młodzież urodzona w latach 20. ubiegłego wieku nazwał w swojej powieści Roman Bratny. Baczyński walczył w szeregach Armii Krajowej. Zginął w Powstaniu Warszawskim, 4 sierpnia 1944 roku w godzinach popołudniowych, na posterunku w Pałacu Blanka, śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera. Mimo przedwczesnej śmierci pozostawił po sobie 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań, Był jednym z najbardziej płodnych polskich poetów.

Źródło:
xiegarnia/onet/filmweb

Monika Kapela

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry