Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego chce, ale nie może walczyć o status ośrodka wiodącego

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że należy mu się status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Resort nauki na razie nie dostarczył przy tym wydziałowi dokumentu o nieprzyznaniu mu statusu KNOW, a bez niego fizycy nie mogą wystąpić na drogę prawną.

W konkursie na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące Wydziałowi Fizyki UW, ex aequo z Krakowskim Konsorcjum Naukowym im. M. Smoluchowskiego „Materia – energia – przyszłość”, komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce. Komisja zastrzegła przy tym, że gdyby – jednak z powodów wyłącznie formalnych – nie było możliwe nadanie statusu KNOW w dziedzinie nauk fizycznych dwóm jednostkom, status ten powinno otrzymać krakowskie konsorcjum.

sxc

Jednak według dziekan Wydziału Fizyki UW (FUW), prof. Teresy Rzący-Urban, status KNOW należy się również prowadzonej przez nią jednostce. „Uważamy, że przy podziale środków na badania naukowe mogą decydować tylko powody merytoryczne – mówi w rozmowie z PAP prof. Rząca-Urban. Nie chce podważać decyzji o przyznaniu statusu KNOW konsorcjum krakowskiemu, ale jej zdaniem w dziedzinie fizyki należało przyznać ex aequo dwa statusy KNOW.

Jak wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba, nie ma prawnej możliwości nadania więcej niż trzem jednostkom statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego w obszarze nauk ścisłych. A status KNOW nadano już w tym roku w każdej z dziedzin naukowych obszaru nauk ścisłych, tj. w dziedzinie nauk matematycznych, chemicznych i fizycznych. Tak więc, jego zdaniem, statusu KNOW w dziedzinie fizyki nie można przyznać jednocześnie dwóm różnym ośrodkom.

Wydziałowi Fizyki UW przysługuje jednak prawo do odwołania się od wyników konkursu. Ale na razie warszawski ośrodek walczyć o to nie może, bo MNiSW, choć powinno, wciąż nie dostarczyło wydziałowi swojej decyzji o nieprzyznaniu jej statusu KNOW. „Wiem, że jednostki, które zajęły drugie, trzecie lub czwarte miejsce w rankingu taką decyzję (z resortu nauki – PAP) otrzymały” – zaznacza dziekan Wydziału Fizyki.

„Na bieżąco informujemy Wydział Fizyki UW o przebiegu sprawy, trwa wymiana materiałów. Decyzja wraz z uzasadnieniem zostanie przekazana wydziałowi w tym tygodniu” – wyjaśnił PAP w czwartek Bartosz Loba.

„Jeśli minister przyśle nam decyzję, odwołamy się od niej. Dopiero po uzyskaniu ponownej odmowy możemy wystąpić do sądu administracyjnego z prośbą o rozpatrzenie sprawy” – wyjaśnia dziekan i zaznacza, że FUW rozważa możliwość wystąpienia na drogę sądową.

Dlaczego decyzji resort nauki jeszcze FUW nie dostarczył? „Wydział Fizyki UW jako jedyna jednostka ubiegająca się o nadanie statusu KNOW zwróciła się z prośbą o udostępnienie pełnej dokumentacji konkursowej, co znacząco wydłużyło procedurę – wyjaśnia zwłokę ministerstwa Loba. – Udostępniono wydziałowi wszystkie dodatkowe materiały, o które wnioskował, prowadzimy intensywną wymianę informacji w trybie roboczym i w drodze korespondencji. Tym samym wydanie decyzji nie mogło nastąpić wcześniej niż udostępnienie tych materiałów”.

Dziekan potwierdza, że FUW zwrócił się o udostępnienie punktacji poszczególnych członków komisji konkursowej. „Oczekiwaliśmy, że tak jak w innych grantach naukowych będzie jakaś punktacja, dostaniemy informacje, że np. na 100 punktów możliwych otrzymaliśmy np. 86 czy 50 i będziemy wiedzieli, w którym miejscu obcięto nam te punkty. Domagaliśmy się merytorycznej oceny dostarczonych materiałów. Z dokumentacji, jaką nam udostępniono w ministerstwie, wynika, że takiej oceny nie przeprowadzono” – uważa prof. Rząca-Urban.

„Procedura zapisana w rozporządzeniu nie przewidywała żadnego systemu punktowego. Komisje konkursowe zobowiązane były w świetle przepisów do przygotowania swoich list rankingowych na podstawie indywidualnych rankingów recenzentów. I to zostało wypełnione. W naszym przekonaniu podczas postępowania zostały zachowane najwyższe standardy formalne i merytoryczne – komentuje rzecznik MNiSW. – Zwykle w postępowaniach konkursowych niezadowoleni są przegrani, a najbardziej niezadowoleni – przegrani minimalnie, jak w przypadku czwartego miejsca w rywalizacji sportowej” – dodaje.

„Wydaje się, że w listach międzynarodowych znacznie wyprzedzamy wszystkie (związane z fizyką – PAP) jednostki krajowe” – uważa dziekan FUW i powołuje się m.in. na ranking szanghajski, w którym w dziedzinie fizyki UW uplasowało się w pierwszej dwusetce – jako jedyna polska uczelnia. „Wydaje się, że Europa i świat nas dostrzegają, a w kraju jesteśmy trochę niedostrzegani. Pieniądze to jedno, ale prestiż też jest dla nas ważny” – zaznacza rozmówczyni PAP.

W lipcu sześć ośrodków badawczych z zakresu nauk ścisłych oraz medycyny otrzymało status KNOW. Status ten obowiązuje przez pięć lat. W tym okresie najlepsze jednostki mogą z budżetu państwa otrzymać dodatkowe finansowanie, wynoszące nawet 50 mln zł. Pieniądze te mogą być przeznaczone m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego. Przyznawanie statusu KNOW najlepszym ośrodkom naukowym jest jednym z elementów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry