„80 milionów” polskim kandydatem do Oscara

AKTUALNOŚCI, FILM, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

„80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka, będzie polskim kandydatem do Oscara 2013 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Polskiego kandydata do Oscara 2013 wybrała powołana 20 lipca przez ministra kultury Komisja Oscarowa w składzie: Juliusz Machulski (przewodniczący), Tomasz Bagiński, Robert Gliński, Andrzej Jakimowski, Jan Komasa, Agnieszka Odorowicz, Waldemar Pokromski, Paweł Potoroczyn oraz Grażyna Torbicka

Photo credit: Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S


Scenariusz „80 milionów” oparty jest na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce we Wrocławiu w latach 1980-1982. Film opowiada o sensacyjnej historii pieniędzy należących do dolnośląskiej Solidarności, wypłaconych z banku tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Na ekranie mozna zobaczyc m.in. Wojciecha Solarza, Krzysztofa Czeczota, Macieja Makowskiego i Piotra Głowackiego.

Wydaje się to być trafny wybór, zważywszy na ciepłe przyjęcie zarówno w kraju jak i zagranicą. Jest to pierwszy od wielu lat i jeden z niewielu w historii polskiego kina filmów opowiadających o narodowej historii bez patetycznego zadęcia i jakże polskiego mesjanizmu, za to z dużą dawką zdystansowanego humoru, przywołującego na myśl takie perełki rodzimej kinematografii jak chociażby „Miś”. Poza tym fabuła filmu mimo, że ściśle związana z realiami PRL-u jest w pełni zrozumiała dla obcokrajowców i to bez dodatkowych komentarzy wprowadzających w zawirowania polskiej historii.

Przyszłoroczne nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 stycznia. Ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, 85. w historii, odbędzie się 24 lutego w Hollywood.

Monika Kapela

źródło: filmweb/stopklatka/dziennik

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry