Spadek podróżnych na Lotnisku Chopina w Warszawie tego lata

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, MOTORYZACJA, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA

Ponad 917 tys. pasażerów odprawionych zostało na Lotnisku Chopina w sierpniu 2012 r. To o ponad 6 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

To pierwszy spadek po 32 miesiącach niemal nieprzerwanego wzrostu (wyjątek stanowił kwiecień 2010 r. kiedy spadek ruchu wywołany został przez wybuch islandzkiego wulkanu, oraz wrzesień 2010 r. kiedy na Lotnisku Chopina prowadzony był remont skrzyżowania dróg startowych).

fot. lotnisko chopina


– Prognozowaliśmy ten spadek i nie jesteśmy nim zaskoczeni. Wpływ na ten gorszy wynik ma niewątpliwie zlikwidowanie bazy linii Wizz Air oraz wstrzymanie operacji przez OLT Express. Jednak biorąc pod uwagę wielkość ruchu obsługiwanego wcześniej przez obydwu przewoźników w naszym porcie, sierpniowy spadek jest i tak dużo mniejszy niż można było się spodziewać – komentuje Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Oprócz liczby pasażerów zmniejszyła się również (o 9,3 proc.) liczba operacji lotniczych, których w sierpniu obsłużono w Warszawie 11,9 tys.

Łącznie w okresie styczeń-sierpień na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało ponad 6,7 mln pasażerów (+8,1 proc. w porównaniu rok do roku), z czego 5,6 mln w ruchu międzynarodowym (+1,7 proc.) oraz 1,1 mln w ruchu krajowym (+59,2 proc.).

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 miliona pasażerów co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce.

źródło: lotnisko chopina

Powiązane wpisy

 • gross

  Tak, Alfa Star ma również wyloty z Warszawy, przynajmmniej większość ofert, ja zawsze miałam wylot z Warszawy. Faktycznie dużo ludzi zaczęło latać z Modlina, sama ostatnio leciałam do Maroka, lotnisko całkiem ok, łatwo trafić i co mi się podoba, to można blisko zaparkować, bo na Okęciu jest to raczej trudne.

 • Anka

  Nie wiecie czy Alfa Star lata jeszcze z Warszawy? Chciałam u nich wykupić jedną konkretną wycieczkę, ale niestety wylot jest z Katowic, a do Katowic mam trochę daleko. Oczywiście jak będzie trzeba to pojadę, ale na Okęcie mam że tak powiem „rzut beretem”.

 • Dominika

  Wszystko przez to, że tanie linie teraz latają z Modlina bo tam jednak jest taniej. Ja tylko raz leciałam z Okęcia, a było to i tak dosyć dawno temu. Ciekawa jestem jak jest tam teraz. W tym roku lecę do Egiptu, ale z Wrocławia bo akurat tak mi jest wygodniej. Ogólnie fajnie, bo nie drogo, a z dobrym biurem . Ale nie wiem czy oni latają z Warszawy?

 • MIchał

  Dodam jeszcze, że tym samym stoi pod znakiem zapytania pobicie pierwszego w historii Polski pułapu 10 mln pasażerów odprawionych na tym lotnisku. przed kryzysem było tuż tuż. W 2011 było 9,3 mln pasażerów, przed otwarciem Modlina wzrost był 10% co powinno pozwolić się przebić Okęciu nad ten magiczny poziom. Ale zapowiada się na spadki względem tamtego roku od sierpnia, co może przejeść już wypracowaną nadwyżkę. Nadmienić też trzeba, że w przyszłym roku Modlin zapewne też nie da (tym razem już cały rok) Okęciu przebić się ponad te 10 mln.

 • MIchał

  Szkoda tylko, że Lotnisko Chopina nie nazywa ani jednym słowem faktycznego powodu takiego stanu rzeczy, czyli otwarcie Lotniska w Modlinie, które to odebrało tanie linie lotnicze Okęciu. Choć Okęcie miało z 10% wzrost w poprzednich miesiącach to teraz ma ponad 5% spadek co jest kolejną trudnością rynkową tego lotniska.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry