Ceny mieszkań idą w dół, i co z tego?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Kolejne doniesienia z rynku nieruchomości wydają się potwierdzać znany nam już trend – średnie ceny mieszkań spadły przed wakacjami we wszystkich dużych miastach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy kupujący zapłacą za mieszkanie mniej.

W dużych aglomeracjach średnie ceny za metr mieszkania wyraźnie spadają. Największy spadek odnotowano w pięciu największych miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Kupując 60-metrowe mieszkanie w stolicy Dolnego Śląska, zapłacimy już 12 tys. zł mniej niż trzy miesiące temu. Przyczyn spadków cen jest wiele, a najważniejsze to duża podaż mieszkań i niska dostępność kredytów. Ponadto teraz jest ostatni dzwonek na skorzystanie z programu Rodzina na Swoim i wielu deweloperów specjalnie pod ten program dostosowuje swoją ofertę cenową.

sxc

Doniesienia o spadku cen nieruchomości rozpalają wyobraźnię przyszłych lokatorów. Trzeba jednak pamiętać, że ogólny trend rynkowy nie przełoży się na korzyść dla każdego kupującego mieszkanie. To, czy cena wybranego przez niego mieszkania faktycznie będzie niższa, w dużej mierze zależy od parametrów konkretnego lokalu.

– Jeśli Kowalski upatrzył sobie mieszkanie w popularnej dzielnicy, na środkowej kondygnacji i z optymalnym rozkładem pomieszczeń, prawie zawsze zapłaci więcej niż jego sąsiad, właściciel podobnego lokalu, ale położonego na parterze i mniej ustawnego – mówi Malwina Wrotniak, analityk Bankier.pl. – I na niewiele zda się tu ogólna rynkowa tendencja. Najwyżej cenione mieszkania zazwyczaj pozostają nimi na długo. Dopóki znajdą się chętni, by zapłacić więcej, deweloper nie zaproponuje obniżki – wyjaśnia dalej analityk Bankier.pl

Ceny mieszkań jeszcze spadną i musimy się przygotować na marketingowe sztuczki deweloperów. Będziemy zachęcani dodatkowymi usługami, na przykład wykończeniem pod klucz. Klienci powinni zwracać na to szczególna uwagę, bo może się okazać, że w cenie metra kwadratowego zawarte będą usługi, które są nam kompletnie niepotrzebne – przestrzega Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl. – Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy należy wstrzymać się z zakupem mieszkania jeszcze przez jakiś czas, czy może korzystać z obecnej oferty. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji potencjalnego klienta. Jeśli jednak ktoś nie musi teraz kupować mieszkania i nie obejmuje go program Rodzina na swoim, to powinien wstrzymać się z zakupem przynajmniej do wiosny – dodaje Piechowiak.

źródło: bankier.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry