Zdrowie: Mikroelementy wokół nas – Jod

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Jod jest dla człowieka niezbędnym mikroelementem. Najbogatsze w jod są woda i gleby okolic nadmorskich, im dalej od morza, tym uboższe są w ten pierwiastek. Najmniej jodu jest w glebie i wodzie okolic górskich i podgórskich. Jod dba o nasze hormony, potrzebuje go tarczyca. Bez jodu niemożliwa jest produkcja w pęcherzykach tarczycy tyroksyny i trójodotyroniny, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Niedobór jodu w pożywieniu i wodzie po pewnym czasie może prowadzić do powstania wola tarczycy.

fot. Dnn87/wikipedia

Najważniejszy jest niedobór jodu w czasie ciąży , gdyż może doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu, których najcięższą postacią jest kretynizm. Jakie są sygnały niedoboru jodu? Zmęczenie i rozdrażnienie, uczucie chłodu, gdy wokół wszyscy czują się komfortowo. Niektóre osoby przybierają na wadze, dochodzi do zaburzenia miesiączkowania. Dzienne zapotrzebowanie na jod nie jest duże 100-150 mcg. Jod znajdziemy w rybach morskich np. łososiu, flądrze, dorszu, sardynkach, tuńczyku, ale też w winie białym, czerwonym, serze białym, jajku czy marchewce karotce. Największe zapotrzebowanie (do 260mcg) mają kobiety ciężarne i karmiące.

Na świecie żyje około 1,5 miliarda ludzi w rejonach dotkniętych niedoborem jodu. Obecnie, by temu zapobiec, w Polsce obowiązkowe jest jodowanie soli i jodowanie mieszanek mleko zastępczych dla niemowląt. Nie ma takiego składnika, który pomagałby we wchłanianiu jodu. Niektóre produkty hamują jego przyswajanie. Do nich należą kapusta, rzepa, brukselka- najlepiej nie jeść ich z rybami. Ostrożnie sięgajmy po preparaty z jodem. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który ewentualnie potwierdzi niedobór i zaproponuje odpowiedni suplement.

Opracowanie na podstawie: Wikipedia Polska

AJ

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry