Dziś startuje Europejski Dzień Języków w Warszawie

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA

„Ucz się języków – bądź aktywny!” – pod takim hasłem w dniach 24-29 września po raz siódmy obchodzony będzie w Warszawie Europejski Dzień Języków. Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w warsztatach językowych, spotkaniach i grach miejskich.

sxc


„W Europie mówi się ponad 225 językami i dialektami. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę różnorodność lingwistyczną” – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Agnieszka Pietrzak z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. – Pragniemy także zachęcić do nauki języków obcych”.

Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków przygotowano serię warsztatów lingwistycznych dla uczniów, studentów i nauczycieli, opowiadanie bajek autorstwa braci Grimm przy użyciu japońskiej metody kamishibai (sposób opowiadania historii za pomocą ilustracji) oraz grę miejską.

24 września w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się konferencja „Nowe technologie i media społecznościowe w edukacji językowej”. Otworzą ją: wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Ewa Synowiec oraz wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński. Na temat wpływu postępującej cyfryzacji na poziom znajomości języków obcych opowie prof. Hanna Komorowska z Instytutu Filologii Angielskiej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

26 września w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbędą się warsztaty metodyczne dla nauczycieli języków obcych. W trakcie zajęć nauczyciele zapoznają się z różnymi sposobami nauczania oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi wspomagającymi proces nauki. Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w pokazowych lekcjach różnych języków świata, m.in. hebrajskiego, irlandzkiego i arabskiego organizowanych w Szkole Języków Obcych i Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

28 września w Teatrze Ochoty odbędą się językowe warsztaty teatralne dla licealistów, prowadzone przez aktorów zagranicznych i polskich, władających biegle językiem obcym. W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury prezentowane będą także europejskie filmy, niedostępne na co dzień w kinowych repertuarach.

Kulminacyjnym punktem imprezy ma być, przeprowadzona 29 września na Powiślu, gra miejska. Jej uczestnicy wcielą się we właścicieli biur podróży i zmuszeni będą zaprezentować dane kraje w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób. W grze weźmie udział 250 osób.

Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku. Coroczne obchody promują wielojęzyczność Europy, podkreślają jej złożoność kulturową i zachęcają do nauki języków obcych.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry