Serial „Głęboka woda” TVP2 zdobywcą PRIX ITALIA 2012

MEDIA, POLSKA, TELEWIZJA

„Głęboka woda” Magdaleny Łazarkiewicz zdobyła Nagrodę Prix Italia dla najlepszego serialu TV w konkursie tegorocznej 64. edycji prestiżowego, najstarszego festiwalu produkcji telewizyjnej – Prix Italia. Jest to pierwsza w historii imprezy tak ważna nagroda dla produkcji fabularnej z Polski.

fot. tvp

Festiwal odbywał się w Turynie, w dniach od 16 do 21 września. „Głęboka woda” wygrała z szesnastoma innymi serialami największych telewizji z całego świata, m.in. z BBC – „Sherlock,” SVT (Szwecja) – „The Bridge,” TVE (Hiszpania) – „Red Eagle,” RTVS (Słowacja) – „Examination,” RTP (Portugalia) – „Blood of My Blood,” NRK (Norwegia) – „The Conqueror,” KBS (Korea Płd.) – „The Princess’ Man,” NHK (Japonia) – „Cloud Above the Slope,” RTE (Irlandia) – „Love / Hate” i FR2 (Francja) – „Spin”.

Jury nagrodziło polski serial, ponieważ prezentowany odcinek był według niego „nie tylko wstrząsającym studium samotności uzależnionego muzyka ulicznego i jego autodestrukcyjnej relacji z matką, lecz również wspaniałą pracą artystyczną na najwyższym, profesjonalnym poziomie.” Nagradzana już wcześniej w tym roku w Chicago i Monte-Carlo, „Głęboka woda” została zrealizowana przez TVP2 we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Bohaterowie serialu to osoby, które angażują się w problemy innych ludzi. Są swoistymi „Aniołami Stróżami” chcącymi i potrafiącymi pomóc. To ostatni sprawiedliwi, nie wahający się wyciągnąć pomocną dłoń. Z zawodu – pracownicy socjalni, z powołania – społecznicy, którzy przeprowadzą potrzebujących przez „głęboką wodę”, na bezpieczny brzeg.

W poprzednich latach ta prestiżowa nagroda przypadła następującym filmom TVP:

1989 – DEFILADA Andrzej Fidyk – Prix Italia dla najlepszego dokumentu;

2007 – LEKCJA MUZYKI Andrzej Mańkowski – Prix Italia dla najlepszego dokumentu;

2010 – LECH MAJEWSKI – ŚWIAT WEDŁUG BRUEGLA Dagmary Drzazgi – Prix Italia dla najlepszego dokumentu;

2011 – CZARNOBYL – CZTERY DNI W KWIETNIU Janusza Dymka (Teatr TV) – Nagroda Jury Studenckiego.

W konkursie tegorocznej edycji festiwalu Prix Italia zaprezentowano również inne filmy TVP. W kategorii „dokument” pokazano „Wierę Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Drugą stronę plakatu” Marcina Latałło i „Tata poszedł na ryby” Grzegorza Packa. „Wiera Gran” – najnowszy film Marii Zmarz-Koczanowicz, wyprodukowany przez Studio Largo i TVP2, to fascynujący portret Żydowskiej pieśniarki, której skomplikowane losy podczas i po drugiej wojnie światowej zrekonstruowała Agata Tuszyńska w swej książce „Oskarżona: Wiera Gran.” Film przedstawia liczne materiały archiwalne i rozmowy z Wierą Gran, z których wyłania się portret kobiety zmuszonej do konfrontacji nie tylko ze złem wojny, ale również z odrzuceniem i wrogością ze strony najbliższej jej grupy społecznej. Nagrodzona w Nowym Jorku i pokazywana z sukcesem w Montrealu „Druga strona plakatu”, wyprodukowana przez Redakcję Kutury TVP1 i SF Kalejdoskop, to pierwszy dokument poświęcony jednemu z najważniejszych ruchów graficznych XX wieku: Polskiej Szkole Plakatu. Polskie plakaty przekładały sztukę nad komercję. Ujmowały esencję danego zjawiska – filmu, sztuki teatralnej, wystawy, wydarzenia sportowego albo politycznego w jednym ikonicznym obrazie. Wyrażały wolność twórców w czasach komunistycznych. Z dzisiejszej perspektywy Polski Plakat opowiada historię powojennej Polski i relacje artystów z władzą.

Współprodukowany przez TVP Kultura „Tata poszedł na ryby” – ostatni film Grzegorza Packa ukazuje Juana van Tonder, bon vivant’a z Cape Town, który pod wpływem traumatycznego wydarzenia zakłada w Pomfret, małej Południowoafrykańskiej wiosce, sierociniec dla czarnoskórych dzieci. Jednak przeszłość wciąż powraca w bolesnych wspomnieniach. Krok po kroku odkrywamy motywy, które doprowadziły Juana do Pomfret. Pedofil? Życiowy rozbitek? Uciekinier? Święty? A może Juan, przyjmując na siebie jak u Cotzee’ego hańbę apartheidu, próbuje jej zadośćuczynić? Film powstał w koprodukcji Wytwórni Filmów, PISF, TVP, Bogumił Godfrejów, Strefa Dźwięku, Braidmade Films, Handmade Pictures, JM Fidelity i Anny Wagner.

Festiwal Prix Italia – najstarszy światowy festiwal filmów telewizyjnych – zaprezentował w tym roku prawie tysiąc programów z całego świata, wyprodukowanych przez takie stacje TV jak m.in. : ORF (Austria), VRT (Belgia), ARTV i CBC (Kanada), CCTV (Chiny), HRT (Chorwacja), CTV (Czechy), DR (Dania), YLE (Finlandia), ARTE i FR (Francja), ARD i ZDF (Niemcy), MTV (Węgry), RTE (Irlandia), RAI (Włochy), NHK (Japonia), KBS i MBC (Korea Płd.), NPO (Holandia), NRK (Norwegia), RTP (Portugalia), TVR (Rumunia), CH1 (Rosja), RTVSLO (Słowenia), TVE (Hiszpania), SVT (Szwecja), SRG SSR (Szwajcaria), BBC, CH4 i ITV (Anglia). Festiwal odwiedził również w tym roku Krzysztof Zanussi, który został uhonorowany nagrodą Massimo za całokształt twórczości i zaprezentował wybór swoich filmów, m.in. „Persona non grata.”

źródło: TVP

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry