Zdrowie: Mikroelementy wokół nas – Żelazo

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

ŻELAZO jest pierwiastkiem niezbędnym do budowy czerwonych krwinek, do wytwarzania niektórych enzymów oraz do transportu tlenu w organizmie. Zdrowy organizm człowieka dorosłego posiada od 4g do 5g żelaza. Około 70% znajduje się w krwi. Pewną ilość organizm magazynuje w wątrobie, śledzionie i szpiku.

sxc/mindicator


W produktach pochodzenia zwierzęcego około 40% żelaza występuje w postaci przyswajalnej. W produktach pochodzenia roślinnego żelazo jest w postaci trudno przyswajalnej, ale ich przyswajalność może się zwiększyć wielokrotnie, gdy zjedzone są w potrawach z mięsem i witaminą C. Zatem mięso jemy z surówką skropioną sokiem z cytryny. Unikajmy zaś popijania posiłków herbatą. Ukryta w niej kofeina blokuje wchłanianie żelaza.
Przyswajanie żelaza zmniejszają sole wapnia, fosforu, mleko, sery, herbata, kawa i fityniany znajdujące się w ziarnach zbóż.

Niedobór żelaza powoduje wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych, zmniejsza sprawność fizyczną i umysłową. Możemy czuć się osłabieni i senni. Nasza skóra wygląda jak papier. Nękają nas nawracające przeziębienia. Trudno skoncentrować się na prostych czynnościach. Ostatnim stadium niedoboru żelaza jest anemia.
Najlepszym źródłem żelaza są naturalne mało przetworzone produkty jak, podroby, chude mięso czerwone, ryby, zielone warzywa, groch, ostrygi, zioła, owoce.

Istotny wpływ na zawartość żelaza w pożywieniu ma sposób jego przygotowania. Podczas długotrwałego gotowania żelazo przedostaje się do wylewanej wody. Określenie ścisłych norm dziennego spożycia żelaza jest niemożliwe ze względu na jego indywidualną przyswajalność. Komitet Żywienia Człowieka PAN proponuje: kobiety 19mg, kobiety ciężarne i karmiące 25mg, mężczyźni 17mg.

W 100g produktu żelaza mamy: wątroba wieprzowa smażona 18mg, drożdże piwne 18mg, grzyby suszone 11mg, kasza gryczana 10,9mg, kakao 10,7mg, soja 8mg, morele suszone 7,8mg, żółtko jajka kurzego 7,2 mg, fasola 6,5mg, mąka pszenna 3,9mg, płatki owsiane 3,9-4,5mg, śliwki suszone 3,9mg szynka wędzona 2,5mg, groszek zielony 1,9mg, brokuły gotowane 0,8mg, maliny, jeżyny, porzeczki 0,9mg, ryż 0,8mg, winogrona brzoskwinie 0,8mg, pomidory, cebula, kapusta, sałata, seler, banany, borówki 0,6mg, ryby 0,7mg, mleko 0,05mg.
Należy wiedzieć, że nadmiar żelaza może być szkodliwy.

AJ
Źródła: Wikipedia, Onet.pl Wiem

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry