Unia Europejska nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla 2012!

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT

W uzasadnieniu podkreślano: W 20-leciu międzywojennym Komitet Noblowski wielokrotnie nagradzał osoby, które szukały dróg pojednania pomiędzy Niemcami i Francją. Po 1945 roku pojednanie stało się rzeczywistością. Straszliwe cierpienie II wojny światowej pokazało, że istnieje zapotrzebowanie na nową Europę. Przez ponad 70 lat Niemcy i Francja stoczyły 3 wojny. Dziś konflikt między nimi jest nie do pomyślenia. To pokazuje, że przez dobrze nakierowane wysiłki i wzajemne zaufanie historyczni wrogowie mogą zostać bliskimi partnerami– czytamy w dokumencie uzasadniającym przyznanie nagrody.

PHOTO © European Union/ 1979


Upadek muru berlińskiego dał możliwość przystąpienia do UE kilku państwom centralnej i wschodniej Europy. Tym samym rozpoczęła się nowa era w historii Europy. Podział na wschód i zachód w dużej mierze przestał istnieć. Demokracja została umocniona a konflikty etniczne zażegnane- podkreślił Komitet Noblowski.

Mimo, że Unia znajduje się obecnie w trudnej sytuacji, kapituła noblowska jest dobrej myśli o jej przyszłość. Chcemy, by UE skupiła się na tym, co najważniejsze- działaniu na rzecz pokoju, demokracji i praw człowieka. Stabilizująca rola, jaką odegrała w historii, pomogła zmienić Europę. Kiedyś był to kontynent wojny, teraz to kontynent pokoju- podsumowano.

źródło: Oficjalna strona Nagrody Nobla

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry