Możliwość komentowania Archiwum Osieckiej w Bibliotece Narodowej została wyłączona 33

Archiwum Osieckiej w Bibliotece Narodowej

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Agnieszka Osiecka to współczesna poetka, którą znamy przede wszystkim z tekstów piosenek. Jest także pisarką, reżyserem teatralnym i telewizyjnym oraz dziennikarką. Jej dorobek literacki jest ogromny. Opublikowano także jej prywatną korespondencję.

Wielu artystów sięgało do jej tekstów. Piosenki śpiewali m.in. Katarzyna Nosowska, Maryla Rodowicz, zespół „Raz, dwa, trzy”. Powstała także Fundacja Okularnicy i konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej”. Wiele instytucji przyjęło Osiecką za swój patronat.

Pod koniec października archiwum Agnieszki Osieckiej zostało przekazane Bibliotece Narodowej. To bardzo cenne materiały, zawierające rękopisy i maszynopisy, a także jej pamiętniki, które opisują całe życie zmarłej artystki. W zbiorach znajdują się też zdjęcia i listy. Całość to 18 skrzyń. To córka Agnieszki Osieckiej – Agata Passent przekazała archiwum Bibliotece Narodowej.

Materiały po skatalogowaniu będą dostępne zarówno dla badaczy jak i zwiedzających. Archiwum jest tak dobrze zachowane, że także internauci będą mogli zapoznać się ze zbiorami w Bibliotece Cyfrowej.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://www.mkidn.gov.pl/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry