Możliwość komentowania Polskie Noble rozdane została wyłączona 28

Polskie Noble rozdane

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) istnieje od 1991 roku. Została założona w celu wspierania polskiej nauki. W tym roku już po raz 21. zostały wręczone nagrody w czterech kategoriach: nauki humanistyczne i społeczne, nauki o życiu i o Ziemi, nauki matematyczno-fizyczne oraz nauki chemiczne i o materiałach. Nagroda FNP uznawana jest za „polskie Noble” – najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce.

© Darren Baker/ fotolia


Znamy już nazwiska laureatów tegorocznego rozdania. Oficjalne wręczenie nagród nastąpi jednak dopiero 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

W dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zwyciężył prof. Krzysztof Palczewski, który dokonał skrystalizowania i opisania struktury białka – rodopsyny, a także odkrył mechanizmy, które powodują degradacje siatkówki oka. Zdaniem prezesa FNP prof. Palczewski mógł zostać laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

W obszarze nauki o chemii i o materiałach nagrodę otrzymał prof. Mieczysław Mąkosza za wprowadzenie do kanonu chemii organicznej nowej reakcji – Zastępczego Podstawienia Nukleofilowego.

Prof. Maciej Wojtkowski wyróżniony został w naukach matematyczno-fizycznych wprowadzenie metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską do praktyki okulistycznej.

Laureatką w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych została prof. Ewa Wipszycka za monografię na temat wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie.

Zdobywcy nagrody otrzymają 200 tys. złotych na dalsze badania.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry