Możliwość komentowania Już niedługo na niebie pierwsze Leonidy została wyłączona 30

Już niedługo na niebie pierwsze Leonidy

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Już we wtorek będziemy mogli dojrzeć pierwsze meteory ze znanego roju Leonidów. Maksymalną liczbę meteorów będziemy mogli obserwować w nocy z 17 na 18 listopada – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Utworzony przez kometę 55P/Tempel-Tuttle rój Leonidów ma swój okres świetności za sobą. Kometa ta powróciła w najbliższe okolice Słońca w roku 1998 i przez to w latach 1998-2002 można było obserwować deszcze meteorów, które sięgały aktywnością nawet 3000 zjawisk na godzinę. Modele teoretyczne opisujące ewolucję roju cząstek, wyrzuconych z komety 55P/Tempel-Tuttle na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, pokazują wyraźnie, że rok 2002 był ostatnim, w którym była szansa obserwowania deszczu meteorów z prawdziwego zdarzenia.

Photo: NASA

Z drugiej strony wzmożona aktywność roju może trwać nawet ponad 10 lat po przejściu komety przez peryhelium, więc Leonidy są rojem na pewno wartym obserwacji.

Leonidy można obserwować każdego roku w dniach 6-30 listopada. W tym roku główne maksimum, związane ze starym materiałem naniesionym przez kometę macierzystą wiele powrotów temu, jest spodziewane 17 listopada w okolicach godziny 10:30 naszego czasu, a więc w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Polsce, bo wypadającym w środku dnia.

W tym roku nie należy spodziewać się żadnych fajerwerków. Astronomowie modelujący zachowanie rojów meteorów mówią o liczbach godzinnych na poziomie 15-20. Niektóre modele wskazują na możliwość wystąpienia dwóch dodatkowych, jednak słabych, maksimów. Pierwsze ma pojawić się 17 listopada około godziny 22 naszego czasu, a drugie 20 listopada około godziny 7 rano. Meteory to jednak ciała kapryśne i nieprzewidywalne. Wielokrotnie zaskakiwały naukowców, więc na pewno warto wyjść na obserwacje w najbardziej interesującym okresie, czyli od 16 do 20 listopada.

Leonidy w Polsce najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. O północy radiant roju znajduje się bowiem 20 stopni nad horyzontem i dopiero wtedy można myśleć o rozpoczęciu obserwacji. Najlepsze warunki wystąpią po godzinie 2 w nocy. W tym roku w obserwacjach zupełnie nie będzie przeszkadzał Księżyc, którego nów wypada 14 listopada.

Drobiny komety 55P/Tempel-Tuttle zderzają się z Ziemią prawie czołowo, przez co ich prędkość w Ziemskiej atmosferze sięga rekordowej wartości 72 km/s

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry