Możliwość komentowania Prof. Roy Ascott w Polsce została wyłączona 57

Prof. Roy Ascott w Polsce

AKTUALNOŚCI, KONWERGENCJA, MEDIA, POLSKA

Wizjoner sztuki teleinformatycznej, jeden z najważniejszych współczesnych znawców mediów i teorii informacji prof. Roy Ascott poprowadzi otwarty wykład w Poznaniu. 10 listopada w Collegium Maius UAM opowie o relacjach pomiędzy współczesną technologią, nauką i eksperymentami artystycznymi.

Organizatorem wydarzenia jest Interdyscyplinarne Centrum Badawcze Humanities/Art/Technology (HAT Center) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednym z jego patronów medialnych serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

fotolia

„To właśnie Roy Ascott ponad pięć dekad temu dał początek niezliczonej ilości prac artystycznych i badawczych dotyczących związków sztuki, technologii i świadomości. Wiele z pierwszych instalacji Ascotta było jednocześnie narzędziami komunikacji teleinformatycznej, w czasach, kiedy tylko najbardziej zaawansowane ośrodki badawcze dopiero co rozpoczynały prace nad internetem” – wyjaśnia dyrektor programowy HAT Center dr Agnieszka Jelewska.

W czasie wykładu prof. Ascott zaprezentuje formy eksperymentalnej sztuki, które pozwalają traktować technologię jako element ludzkiej świadomości. Ponadto wyjaśni słuchaczom, czym jest „telenoia”, doświadczenie telematyczne i opowie o nowych transdyscyplinarnych badaniach naukowych poszerzających nasze rozumienie medialnej rzeczywistości.

Prof. Roy Ascott w swoich licznych publikacjach książkowych, tekstach i redagowanym przez siebie piśmie „Technoetic Arts: A Journal of Speculative Research” wskazuje na kształtowanie się nowych relacji pomiędzy badaniami naukowymi i działaniami twórczymi.

W swoich pracach artystycznych, pokazywanych na najważniejszych festiwalach takich jak Biennale w Wenecji czy Ars Electronica w Linz i muzeach sztuki współczesnej – np. Centre Georges Pompidou – Ascott łączy nowoczesne interaktywne formy projektowania z osiągnięciami nauki.

Wśród uczniów profesora, znanego z nietypowego podejścia do edukacji, znaleźć można takie osobistości, jak muzyk Brian Eno czy pionier sztuki konceptualnej Steve Willats. Ascott jest również twórcą Planetary Collegium (Plymouth University) – jednego z najważniejszych ośrodków rozwijających możliwości zastosowania technologii informatycznych i komunikacyjnych w sztuce, humanistyce i naukach społecznych, pracuje także w Beijing DeTao Masters Academy w Szanghaju.

Prof. Roy Ascott jest też członkiem Rady Programowej Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Humanities/Art/Technology (HAT Center). Powstały niecałe dwa lata temu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ośrodek, jest pierwszą w Polsce placówką badawczą realizującą ideę synergicznej współpracy pomiędzy specjalistami różnych dziedzin z zakresu nauki i sztuki.

Tłumaczony na język polski wykład pt. „Sztuka i technoetyczna ewolucja” odbędzie się 10 listopada o godz. 13.00. w Sali Śniadeckich, Collegium Maius na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Fredry 10.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry