Możliwość komentowania Niespodziewane odejście dyrektora kreatywnego Balenciagi została wyłączona 30

Niespodziewane odejście dyrektora kreatywnego Balenciagi

AKTUALNOŚCI, BIZNES, ŚWIAT

W poniedziałek po południu świat mody obiegła niespodziewana wiadomość. Nicolas Ghesquière ogłosił, iż 31 listopada odchodzi z paryskiego domu mody Balenciaga. Do tej pory nie znany jest powód podjętej przez projektanta decyzji. Spekuluję się, iż wpływ na odejście Nicolasa miał konflikt z François-Henri Pinaultem (prezes i dyrektor generalny koncernu dóbr luksusowych PPR, który zarzadza Balenciagą oraz takimi domami mody jak: YSL, Gucci, Alexander McQueen), który domagał się znaczniejszej komercjalizacji projektów, np. większej „rozmiarówki” ubrań, czy produkcji większej liczby akcesoriów, gdyż to one przynoszą domom mody największy zysk. Ghesquière, którego każda kolekcja uznawana jest za techniczny i krawiecki majstersztyk nie godzi się na takie zmiany. Jego celem jest tworzenie nowoczesnych i awangardowych strojów, które byłyby wyznacznikiem trendów dla wszystkich luksusowych marek.

fot. Marguerite Mengjie/flickr/cc2.0


„Nicolas jest jednym z najbardziej ekscytujących i inspirujących projektantów ostatniej dekady. Stworzył z Balenciagi markę, która jest doceniana w świecie mody i ma olbrzymi wpływ na to co dziś nosimy.”-tak decyzję o odejściu skomentowała Alexandra Shulman, naczelna brytyjskiej edycji Vogue’a.

Ghesquière już w wieku 12 lat oświadczył rodzicom, że kiedyś zostanie wielkim projektantem. Każde wakacje spędzał na odbywaniu stażu w różnych domach mody. Po studiach trafił na praktykę do Jean Paul Gaultier. W roku 1997 (mając zaledwie 25 lat) został dyrektorem kreatywnym Balenciagi. Ten utalentowany Francuz wskrzesił markę stworzoną w 1914 roku przez Cristóbala Balenciagę. Nicolas został okrzyknięty najlepszym projektantem świata przez samą Annę Wintour oraz znalazł się na liście „100 najbardziej wpływowych ludzi świata” magazynu Time i Vogue.

Jego projekty doceniły takie gwiazdy jak: Kate Moss, Kristen Stewart (która jest muzą Nicolasa), Nicole Kidman, Jennifer Connelly i inne.

Katarzyna Niczewska

źródło:elle/tvn24

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry