Możliwość komentowania Trwa kosmiczny konkurs dla uczniów została wyłączona 25

Trwa kosmiczny konkurs dla uczniów

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Do 24 listopada uczniowie szkół technicznych oraz liceów ogólnokształcących mogą przesyłać zgłoszenia na konkurs astronomiczny „Helios”.

Zadaniem uczestników jest przygotowanie krótkiej prezentacji lub filmu (np. w programie Power Point lub innym) na jeden z trzech tematów: „Misje Marsjańskie”, „Najpiękniejsze miejsca we Wszechświecie” oraz „Tajemnice komet”.

fot. newsfix.pl

To już 11. edycja konkursu zainicjowanego przez nauczycieli fizyki oraz popularyzatorów nauki.

Tematy zaproponowane przez organizatorów nie są podręcznikowe, a przy tym dotyczą przede wszystkim najbardziej aktualnych badań i wydarzeń. Temat misji marsjańskich jest tego dobrym przykładem – został zaproponowany w związku z lądowaniem amerykańskiego łazika Curiosity na powierzchni Czerwonej Planety w sierpniu tego roku.

Nacisk w konkursie został położony również na badania kometarne, w których specjalistami są polscy naukowcy oraz inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Ten temat jest ważny także ze względu na przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, z którą wspomniany ośrodek współpracuje już od kilkudziesięciu lat.

„Dzięki Heliosowi spotykają się uczniowie z różnych szkół. Uczniowie, którzy niekoniecznie są prymusami z fizyki, ale często pasjonatami, w różny sposób poszukującymi ciekawych informacji. Przy takiej formule konkursu mogą się pochwalić tym, co potrafią robić, tym, co lubią” – opisuje konkurs jedne z jego organizatorów, nauczycieli fizyki Mirosław Galikowski.

Jak dodaje dr Kamil Złoczewski, astronom zasiadający w jury, celem konkursu jest nie tylko zainteresowanie młodzieży astronomią i astronautyką, ale również poszerzenie ich wiedzy o Układzie Słonecznym oraz dalszym Wszechświecie. „Taki konkurs to inspiracja dla twórczej pracy z wykorzystaniem możliwości współczesnych, ogólnodostępnych zasobów, takich jak Internet. To także impuls do samodzielnego przygotowania i przedstawienia prezentacji” – uważa.

Termin składania prac konkursowych mija 24 listopada. Szczegółowe i aktualne informacje o konkursie wraz ze wskazówkami dla uczniów znajdują się na stronie internetowej: http://helios.astronomia.pl.

Patronat naukowy nad konkursem objęło Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauki oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Sponsorami są: firma Delta Optical – producent i dystrybutor sprzętu astronomicznego i mikroskopowego, planetarium przenośne Astropark oraz wydawnictwo Helion. Patronat medialny nad konkursem objął portal Astronomia.pl.

ŹRÓDŁO: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry