Możliwość komentowania Wydłużenie urlopu macierzyńskiego została wyłączona 23

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Już w tym roku (2012) został przedłużony urlop macierzyński. Nasz rząd jednak już wprowadza kolejne zmiany. Urlop dla nowych mam ma być jeszcze dłuższy. Czy jest to jednak dobre posunięcie?

stock.xchng


Nowy pakiet ustaw rodzicielskich wydłuża urlop macierzyński nawet do roku. Jeżeli rodzic zadeklaruje chęć wykorzystania całego roku, uzyska 80% wysokości pensji płatny przez okres urlopu. Istnieje jednak możliwość zadeklarowania półrocznego urlopu, a wtedy wartość pensji wyniesie 100%, jednak w wypadku chęci przedłużenia, to w drugim półroczu rodzic dostanie jedynie 60% pensji.

Zmieni się także sposób przyznawania becikowego. Dotychczas każdy rodzić dostawał pieniądze za nowonarodzone dziecko. W nowym planie becikowe mają dostać tylko rodziny, które będą tego potrzebowały (o najniższych dochodach).

Nowy system ma zostać wprowadzony już 1 września 2013 roku. Niestety budzi on wątpliwości.
Wielu uważa, że o ile dla rodziców jest to propozycja idealna, to znacznie ucierpią na tym pracodawcy. W dłuższej perspektywie może także to zaszkodzić kobietom w karierze zawodowej, ponieważ mogą mieć jeszcze większe trudności ze znalezieniem pracy.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry