Możliwość komentowania Zamieszki 11 listopada została wyłączona 362

Zamieszki 11 listopada

AKTUALNOŚCI, POLSKA

11 listopada – data niezwykle ważna w dziejach Polski. To właśnie ten dzień uznajemy za początek odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach od rozbiorów. Właśnie tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, co bezpośrednio przyczyniło się do uwolnienia Polski z zaborów.

Co roku upamiętniamy ten dzień wywieszając flagę narodową na swoich domach, organizowane są także marsze.

W 2011 roku w Warszawie podczas przemarszów doszło do zamieszek. Obawiano się, że i w tym roku mogą pojawić się problemy, jednak nikt nie spodziewał się aż takiej fali przemocy.

Na ulicach Warszawy odbyło się aż 11 pochodów. Wraz z uczestnikami marszów do stolicy zjechało też mnóstwo policjantów, którzy mieli zabezpieczać przejścia. Zwiększona ilość ochrony na nic jednak się zdała. Tegoroczne zamieszki były jeszcze gorsze od poprzednich.

W konsekwencji obchodów Święta Niepodległości zostało aresztowanych 176 osób, raniono 22 funkcjonariuszy. 8 samochodów policyjnych zostało zniszczonych. Podpalono także wóz transmisyjny TVN24 i pobito operatora Telewizji Polskiej.

Warszawa już liczy straty. Konsekwencją burd po przemarszach jest minimum 50 tys. złotych, które trzeba przeznaczyć na sprzątanie ulic i odbudowanie zniszczonej infrastruktury (przystanki, chodniki).

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry