Osunięcie redłowskiego schronu

CIEKAWOSTKI

Schron w Redłowie – jednej z nadmorskich dzielnic Gdyni – powstał w latach 50. XX wieku tuż po wojnie. Wchodził w skład 11. Baterii Artylerii Stałej. Miał służyć do obserwacji zarówno morza, jak i lądu.

Bunkier wybudowano na wysokim klifie i nie został należycie wykorzystany. I już nigdy nie zostanie. Wraz z postępującą degradacją klifu budynek stał się niebezpieczny i w każdej chwili mógł spaść. Władze Gdyni postanowiły więc przyspieszyć ten proces.

13 listopada już od rana przygotowywano się na tę akcję. Schron został podkopany, założono też siłowniki i użyto pompy hydraulicznej. Plaża na czas operacji została zamknięta dla postronnych obserwatorów ze względów bezpieczeństwa. Dopiero trzecia próba przyniosła oczekiwany efekt. Już około godziny 14 budynek stoczył się z 30-metrowego klifu i rozpadł się na trzy części, z której jedna wpadła do Bałtyku.

Teraz bunkier ma być atrakcją turystyczną, a dodatkowo będzie stanowić dodatkową ochronę klifu przed podmyciami.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://wyborcza.pl/1,126565,12849838,Takiej_operacji_jeszcze_w_Polsce_nie_bylo__Z_30_metrowego.html ; http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/10,88290,12849310,47_tonowy_schron_runal_do_Baltyku.html ; http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/697261,gdynia-powojenny-bunkier-spadl-z-redlowskiego-klifu-film,id,t.html?cookie=1


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry