Możliwość komentowania Trwa hinduskie Święto Diwali została wyłączona 70

Trwa hinduskie Święto Diwali

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Już od niedzieli (11 listopada) hindusi obchodzą jedne ze swoich największych świąt. Diwali trwa pięć dni. Hindusi oddadzą cześć bogini bogactwa Lakszmi zapalając gliniane lampiony przed domami. Światło ma symbolizować wygraną dobra są też zaproszeniem do odwiedzin bogini.

sxc


Festiwal światła wyznacza w Indiach nowy rok, a rozmach z jakim świętuje się Diwali przypomina polską Wigilię. Głównymi dekoracjami święta są oliwne lampki z gliny, fajerwerki i sztuczne ognie, a także kwiaty.

Dla sklepikarzy jest to czas największych zysków. Już w niedzielę hindusi tłumnie odwiedzali sklepy jubilerskie, ponieważ, według tradycji i wierzeń, zakupione w tym dniu wyroby złotnicze mają przynieść szczęście i przyszłe zyski. Oblegane są także sklepy z fajerwerkami, ale nie tylko. Diwali to czas spotkań rodzinnych i obdarowywania się prezentami. Już w październiku hindusi zaopatrują się w prezenty świąteczne. W czasie święta światła tłumnie odwiedzane są też kina.

Niestety wraz z świętem rośnie zagrożenie pożarami. Bezkarnie bawiące się dzieci często wrzucają petardy do domów przez otwarte okna. W wyniku nielegalnej produkcji fajerwerków zmarło w tym roku osiem osób.

Natalia Klimczuk

źródło: India Times

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry