Możliwość komentowania Victoria’s Secret obraża uczucia Indian? została wyłączona 39

Victoria’s Secret obraża uczucia Indian?

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Jedna z największych marek bieliźniarskich, Victoria’s Secret spowodowała ogromne oburzenie rdzennych Amerykanów. Po pokazie, który odbył się 7 listopada w Nowym Jorku na skrzynkę mailową firmy zaczęła napływać coraz większa ilość skarg na strój, w którym wystąpiła modelka Karlie Kloss. Miała ona na sobie bieliznę w gepardzie cętki, turkusową biżuterię (charakterystyczną dla Indian Navajo) oraz gigantyczny pióropusz na głowie.

sxc/plethr


Oburzeni Indianie twierdzą, że występ był wyrazem braku szacunku i nietolerancji wobec ich narodu. „Gdy widzisz wodza plemienia Lakota w pióropuszu, wiesz, że jest niezwykle honorowym człowiekiem, przywódcą, który bardzo zasłużył się dla swojego ludu – mówi zamężna z przedstawicielem plemienia Lakota, Michelle Spotted Elk z Kalifornii. – Pióropusz ma też znaczenie religijne. Wśród Indian nie ma podziału między władzą plemienną a duchowością”.

Na blogu Native Appropriations (zajmuje się on interesami amerykańskich Indian, rdzennych Hawajczyków i Alaskanów, przeciwdziałaniem upowszechniania stereotypów na ich temat oraz propagowaniem ich języka i kultury w życiu codziennym) pojawiły się statystyki dotyczące gwałtów na Indiankach przez mężczyzn innej narodowości. „To pokazywanie Indianek jako obiektów seksualnych, co zamieniło się niemal w epidemię” – dodało Native Appropriations.
Rdzenni Amerykanie domagali się przeprosin mówiąc: „To nie jest zabawne, to nie jest fantazja. To jest nasza kultura, nasze ciała, nasze życie. Rdzenni Amerykanie zasługują na znacznie więcej szacunku. Jest jeszcze czas, aby nas przeproszono”.

Na przeprosiny nie musieli długo czekać. Victoria’s Secret umieściło następujący komunikat: „Przepraszamy, że użyta przez nas replika pióropusza obraziła tyle osób. Absolutnie nie było naszym celem obrażanie kogokolwiek. Z szacunku nie będziemy prezentować tego stroju w naszych materiałach marketingowych ani w jakiejkolwiek innej formie”. Występ Karlie Kloss zostanie usunięty również z pokazu, który emitowany będzie 4 grudnia, reklam oraz katalogach wysyłanych przez VS do swoich klientek.

To już kolejny raz w ciągu tygodnia, gdy Indianie czują się urażeni. Kilka dni temu zespół „No Doubt” usunął z sieci teledysk do swojego najnowszego wideo „Looking Hot”. Indianie zaprotestowali przeciwko strojowi wokalistki zespołu Gwen Stefani, która ubrana była w indiański strój.

Katarzyna Niczewska

źródło: gazeta/tvn24/vs

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry