Możliwość komentowania Zarażone wąglikiem krowy trafiły do Polski została wyłączona 30

Zarażone wąglikiem krowy trafiły do Polski

AKTUALNOŚCI, POLSKA

W poniedziałek wykryto bakterię wąglika u krów z farmy w miejscowości Staszkovce w powiecie Stropkov we wschodniej Słowacji (kilka km od granicy z Polską). Według Głównego Lekarza Weterynarii, Janusza Związka, 3 z tych krów 27 września sprzedano do naszego kraju. Dodał on również, iż bydło przywieziono do Polski wcześniej niż 30 dni przed wykryciem choroby. W przypadku wąglika występuje 30-dniowy okres kwarantanny.

sxc


Związek w rozmowie przeprowadzonej na antenie TVN24 oświadczył, że ustalane jest ciągle ile dokładnie krów przybyło do Polski, gdyż możliwe, że było ich więcej.
Według słowackich weterynarzy do zarażenia wąglikiem doszło na starym grzebowisku, gdzie wcześniej zakopano padłe krowy i owce. Rozprzestrzenieniu się choroby sprzyjały intensywne opady deszczu i ulewy, które przeniosły bakterię.

To nie pierwsze zarażenie się bydła wąglikiem na Słowacji. Ostatnie miało miejsce 2 lata temu. W Polsce nie mieliśmy z tym problemu od 2001 roku. Zwierzęta ze słowackiej farmy zarażonej bakterią poddawane są szczepieniom. W regionie obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży mięsa oraz nabiału z zakażonej hodowli.

Katarzyna Niczewska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry