Możliwość komentowania Astrid Lindgren skończyłaby 105 lat została wyłączona 34

Astrid Lindgren skończyłaby 105 lat

AKTUALNOŚCI, MEDIA, ŚWIAT

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez Pipi Pończoszanki, braci Lwie Serce czy też gromadki dzieci z Bulerbyn. Książki te kształtowały i wzbogacały nasze życie od najmłodszych lat i nawet w dorosłym życiu z chęcią sięgamy po nie.

Astrid Lindgren – autorka tych tekstów – to szwedzka pisarka urodzona w 1907 roku, która nie miała łatwego życia. Już od najmłodszych lat przejawiała talent pisarski, w wieku 17 lat zaczęła pracować w „Gazecie Vimmerby”. Dużym skandalem w malutkiej miejscowości było jej zajscie w ciążę (w wieku 18 lat) dlatego wyjechała do Sztokholmu, gdzie urodziła dziecko i oddała rodzinie zastępczej (później odzyskała je). Pomimo wieloletniej pracy w literackim świecie debiutowała dopiero w wieku 37 lat. I od tego momentu zaczęła się jej kariera .

fot.Astrid Lindgren, 1960


W jej dorobku jest aż około 100 książek dla dzieci tłumaczonych na wiele języków. Zdobyła mnóstwo nagród, a w Polsce przyznano jej Order Uśmiechu i tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Zmarła w 2002 roku, mając 95 lat. Wczoraj skończyłaby 105 lat.

Z okazji jej urodzin w Tychach, w filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej przez cały listopad będzie można zobaczyć wystawę jej książek.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry