Możliwość komentowania Każdy mógł zobaczyć pełne zaćmienie Słońca została wyłączona 29

Każdy mógł zobaczyć pełne zaćmienie Słońca

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, występujące od zawsze. O zaćmieniu mówimy wtedy, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem i Ziemią, zasłaniając światło słoneczne. W zależności od stopnia zasłonięcia Słońca można wyróżnić zaćmienia częściowe, całkowite, obrączkowe (pierścieniowe) i hybrydowe. Takich zaćmień w ciągu roku występuje od dwóch do pięciu na całej kuli ziemskiej. Zanim naukowo wyjaśniono to zjawisko zaćmienia uznawane były za boskie znaki.

fot. newsfix.pl


Całkowite zaćmienie Słońca jest zjawiskiem dosyć rzadkim, dlatego kiedy już się pojawi, cieszy się ogromną popularnością. 13 listopada polskiego czasu w Australii i w pobliskich rejonach Oceanu Spokojnego można było zobaczyć te niezwykłe zjawisko. Faza całkowita trwała ponad cztery minuty, jednak tak długa obserwacja mogła nastąpić jedynie z oceanu. Większość miłośników zaćmień zebrała się na północno-wschodnim krańcu Australii, gdzie zaćmienie trwało ponad 2 minuty.

Całe wydarzenie można było zobaczyć na żywo przez Internet w serwisie Ustream i na stronach projektu Gloria.

W Polsce na całkowite zaćmienie Słońca będziemy musieli poczekać długo, bo aż do 2135 roku (częściowe mieliśmy w czerwcu 2012 roku podczas tranzytu Wenus).

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry