Możliwość komentowania Święto nauki wrocławskiej została wyłączona 30

Święto nauki wrocławskiej

AKTUALNOŚCI, NAUKA

Złożenie kwiatów pod pomnikiem martyrologii profesorów lwowskich oraz nadanie tytułów doktora honoris causa Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej odbyły się w czwartek w stolicy Dolnego Śląska w ramach święta nauki wrocławskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji środowiska akademickiego w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie przedstawiciele wrocławskich uczelni złożyli kwiaty pod pomnikiem profesorów lwowskich rozstrzelanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. oraz pod tablicami przy ul. Sądowej i Kleczkowskiej, gdzie w drodze do obozu Sachsenhausen w listopadzie 1939 r. więzieni byli krakowscy uczeni.

stock.xchng

Głównym elementem obchodów na Uniwersytecie Wrocławskim było przyznanie tytułu doktora honoris causa niemieckiemu prawnikowi prof. Wolfgangowi Kilianowi. Naukowiec jest specjalistą w dziedzinie prawa nowych technologii. Dzięki jego inicjatywie i wsparciu merytorycznemu na Uniwersytecie Wrocławskim powstało Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej.

Tradycyjnie podczas uroczystości związanych ze świętem nauki wrocławskiej wręczono również statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Wyróżnienia, przyznawane za wkład w pojednanie polsko-niemieckie, trafiły w tym roku do byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka i do niemieckiego dyrygenta Kurta Masura.

Nagrody od 2009 r. przyznawane są przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i prezydenta Wrocławia. W latach ubiegłych otrzymali je m.in. Tadeusz Różewicz, Helmut Kohl, Tadeusz Mazowiecki i Władysław Bartoszewski. Tegoroczni laureaci nie mogli przyjechać w czwartek do Wrocławia, aby odebrać wyróżnienia.

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim wręczono również odznaczenia państwowe i resortowe zasłużonym pracownikom uczelni. W uroczystości wziął udział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Na Politechnice Wrocławskiej doktorat honoris causa otrzymał prof. Jurij Bobało, rektor Uniwersytetu Narodowego-Politechniki Lwowskiej. Jak podało biuro prasowe uczelni naukowiec jest inicjatorem długoletniej współpracy pomiędzy Politechniką Lwowską i Politechniką Wrocławską. Prof. Bobało specjalizuje się w dziedzinie systemów radiotechnicznych i telewizyjnych.

„Nie do przecenienia jest rola prof. Jurija Bobały w powstaniu w ubiegłym roku pomnika pomordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. To właśnie on pozyskał ten teren dla Politechniki Lwowskiej i to jego zabiegi sprawiły, że dojście na miejsce kaźni zostało uporządkowane i zrewaloryzowane. Dzięki temu możliwa była realizacja porozumienia, które dwa miasta – Wrocław i Lwów – zawarły w sprawie budowy pomnika ku czci profesorów” – poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Na popołudnie, w ramach święta nauki wrocławskiej, zaplanowano posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, podczas którego nagrodę za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego otrzyma metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.

W uroczystościach święta nauki wrocławskiej bierze udział liczna delegacja przedstawicieli uczelni lwowskich. Wrocławskie środowiska akademickie od lat podkreślają silne związki z nauką lwowską, które sięgają czasów sprzed II wojny światowej.

15 listopada jest tradycyjnie świętem akademickiego Wrocławia. Tego dnia w 1702 r. zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, pierwszego uniwersytetu we Wrocławiu i pierwszego na Śląsku. Również tego dnia, w 1945 r., rozpoczęły się zajęcia na utworzonych we Wrocławiu po wojnie polskich uczelniach. Pierwszy wykład na uniwersytecie wygłosił Ludwik Hirszfeld, a na politechnice – Kazimierz Idaszewski.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry