Możliwość komentowania Dwie polskie drużyny trafiły na podium Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym została wyłączona 18

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

2 polskie drużyny – z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego trafiły na podium Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. W lecie wspólnie ze zwycięskim zespołem ze Słowacji wezmą udział w światowym finale.

sxc

Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym odbywały się od 16 do 18 listopada na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. W zawodach wzięło udział 77 trzyosobowych drużyn z 31 najlepszych uczelni informatycznych z Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier – poinformowała rzecznik UJ, Katarzyna Pilitowska.

Pierwsze miejsce zajął słowacki zespół z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, który rozwiązał 10 z 11 trudnych zadań. Spośród wszystkich drużyn aż dwa miejsca na podium wywalczyli Polacy. Drugie miejsce zajęła drużyna z UJ, w skład której weszli studenci informatyki analitycznej: Jakub Adamek, Grzegorz Guśpiel i Jonasz Pamuła. Studentom z Krakowa również udało się rozwiązać 10 zadań, ale zajęło im to więcej czasu. Z kolei trzecie miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu Warszawskiego: Tomasz Kociumaka, Marcin Andrychowicz i Maciej Klimek. Drużyna prawidłowo rozwiązała 9 zadań.

Te trzy drużyny wezmą udział w finałach najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodów informatycznych na świecie – ACM International Collegiate Programming Contest (ACM ICPC), które na przełomie czerwca i lipca 2013 r. odbędą się w St. Petersburgu.

Polacy biorą udział w ACM ICPC od 1994 roku. Nasze drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie: w 2003 roku w Beverly Hills (USA) i 2007 roku w Tokio. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego. W ostatnich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które w maju tego roku odbyły się w Warszawie, drużyna UW zajęła drugą lokatę, lepsi byli tylko zawodnicy z Rosji.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym organizowane są od ponad 35 lat przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. W ubiegłym roku w eliminacjach regionalnych o wejście do finału walczyło 8300 tysięcy zespołów z ponad 2 tysięcy uczelni ze wszystkich kontynentów.