Możliwość komentowania Apple zapłaci 20 mln USD została wyłączona 27

Apple zapłaci 20 mln USD

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Wojna na patenty wciąż trwa. Apple co chwilę pozywa inne firmy o złamanie patentów, jednocześnie do urzędu patentowego zgłaszane są projekty, które nie mają większego sensu (jak patent na prostokątne urządzenia z zaokrąglonymi rogami) lub możliwość ich wykorzystania nastąpi dopiero za kilka, kilkanaście lat. Tym razem jednak Apple wpadło we własne sidła.

SBB – szwajcarski przewoźnik kolejowy oskarżył Apple o skopiowanie wyglądu zegara. W iOS 6 pojawił się nowy wygląd zegara, który wygląda identycznie jak ten zaprojektowany przez Hansa Hilfikera w 1920 roku. Zegar ten powszechnie jest kojarzony ze Szwajcarią, a prawa do tego wizerunku posiadają wyłącznie linie kolejowe SBB. Na stacjach kolejowych w Szwajcarii do dzisiaj wiszą zegary w niezmienionym kształcie.

Szwajcarskie linie kolejowe, owszem, udostępniają licencję na wizerunek popularnego zegara innym firmom, jednakże Apple wykorzystała design bez ich zgody. Sprawa trawiła do sądu, ale Apple i SBB szybko się dogadały. W zamian za wykorzystanie wyglądu zegara Hilfikera i licencję, firma z Cupertino zapłaci szwajcarskim liniom kolejowym 20 mln USD.

Natalia Klimczuk

źródło: apple/sbb/chip/money

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry