Możliwość komentowania Polska gotowa na kosmiczne misje została wyłączona 26

Polska gotowa na kosmiczne misje

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

Krajowe firmy i ośrodki badawcze są przygotowane do współpracy z ESA. Część z polskich firm i instytucji już może pochwalić się budową instrumentów na międzynarodowe misje kosmiczne – mówi Paweł Wojtkiewicz, dyrektor Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK).

Związek powołali 31 października reprezentanci podmiotów zainteresowanych branżą kosmiczną. Organizacja będzie działać w imieniu polskich podmiotów sektora kosmicznego – firm i przedsiębiorstw, ośrodków badawczych, uczelni prowadzących badania w tym obszarze, a także organizacji studenckich oraz pozarządowych zaangażowanych w edukację na rzecz sektora kosmicznego w Polsce.

„Rozwój krajowego sektora kosmicznego jest naturalnym działaniem każdego państwa, które chce utrzymać wysoki wzrost gospodarczy. Przemysł kosmiczny jest jedną z najbardziej zyskownych i stabilnych gałęzi gospodarki, która zanotowała wzrost nawet w czasie globalnego kryzysu gospodarczego” – stwierdza Wojtkiewicz

Podkreśla, że członkostwo w ESA zapewni polskim firmom i ośrodkom badawczym udział w europejskich programach technologicznych oraz możliwość zawierania kontraktów na budowę podzespołów dla europejskich misji kosmicznych. Dostęp do usług satelitarnych takich jak obrazowanie, nawigacja czy telekomunikacja stanie się łatwiejszy i tańszy. Ma to ogromne znaczenie na przykład w czasie walki ze skutkami klęsk żywiołowych. Członkostwo w ESA znacznie polepszy pozycję polskich firm ubiegających się o środki, które przeznacza Unia Europejska na rozwój technologii kosmicznych.

fot. NASA

„Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z przedstawicielami administracji państwowej, którzy byli odpowiedzialni za negocjacje akcesyjne. Dialog pomiędzy podmiotami polskiego sektora kosmicznego a administracją państwową umożliwił wypracowanie możliwie najlepszych warunków członkowskich w ESA. Cieszy także fakt, że proces ratyfikacyjny przebiegał tak sprawnie” – czytamy w komunikacie ZPSK.

Cele Związku to umacnianie pozycji sektora na krajowym oraz międzynarodowym rynku kosmicznym, współpraca z administracją państwową oraz innymi organizacjami pozarządowymi w kreowaniu strategii rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

Europejska Agencja Kosmiczna powstała w 1975 i zrzesza państwa europejskie zainteresowane badaniem i komercyjnym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Do ESA dołączyła w tym roku Polska, stając się 20. państwem członkowskim. Polska może występować na Radzie Ministrów Europejskiej Agencji Kosmicznej jako pełnoprawny członek tej organizacji, dzięki sprawnie przeprowadzonemu procesowi negocjacyjnemu oraz szybkiej ratyfikacji umowy akcesyjnej.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry