Możliwość komentowania Nowinki technologiczne w kościołach została wyłączona 30

Nowinki technologiczne w kościołach

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

W czasach zaawansowanego rozwoju technologicznego nic nie powinno nas zdziwić. A jednak trudno nam się jeszcze przyzwyczaić do widoku księży operujących w czasie mszy rozmaitymi gadżetami. Mróz w kościele czy mało wygodne ławki to już przeszłość. Teraz parafie zaopatrzone są w takie gadżety, o których przeciętny wierny może tylko pomarzyć. Co to za gadżety i przede wszystkim skąd biorą je księża? Pewnie niewiele osób wie, że co kilka miesięcy w naszym kraju odbywają się targi sakralne, na których nasze rodzime firmy prezentują swoje „wynalazki”.

sxc


Ogrzewanie podłogowe pewnie nie robi już na nas takiego wrażenia, jaki kiedyś, ale ogrzewane konfesjonały i ławki już owszem. Pomysłodawcą tych wyrobów jest firma Kamo z Chośnicy, która otrzymała za swój pomysł Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. W czym tkwi sekret takich ławek? Otóż w ich obiciu umieszczone są elementy grzewcze, działające na prąd, nagrzewające się do 36℃. Wystarczy 5 minut przed mszą włączyć ogrzewanie, aby wiernym było ciepło. Ogrzewaniem można sterować z zakrystii.

Kilka lat temu hitem były podgrzewane poduszki oraz dywaniki. Jednak producenci zadbali nie tylko o księży i wiernych, ale także o wino mszalne. Aby w większe mrozy nie zamarzło, stworzono specjalną podgrzewaną serwetę pod kielich.

Szybki rozwój technologii sprawił, że w niektórych kościołach z pracą musieli się pożegnać kościelni, ponieważ zostali zastąpieni przez multimedialne szafy. Są to wbudowane w wykwintne szafy komputery, z dużym wyświetlaczem, na którym można wyświetlać filmy, zdjęcia, czy teksty pieśni. Całość sterowana jest za pomocą pilota, a więc duchowny sam może sobie poradzić z wyświetlaniem różnorakich prezentacji.

Podobne działanie ma multimedialny system firmy Rduch zaprezentowany na targach w Kielcach, dzięki któremu kapłan może zaprogramować wyświetlanie filmów, zdjęć i tekstów pieśni oraz sterować dzwonami kościelnymi. Nowością były też organy elektroniczne firmy Johannus Eccleisa z systemem audio, które księża ponoć sobie chwalą.

To, że różne jednostki kościelne mają swoje konta na Facebooku czy Twitterze chyba już nikogo nie dziwi, ale obecność tabletów w ławkach kościelnych, czy w ogóle produkowanie tabletów przeznaczonych dla chrześcijan może nieco szokować. Co więcej, niektóre kościoły udostępniają dla wiernych WiFi.

Specjalnie dla skomputeryzowanych kancelarii parafialnych firma Ecclesia Software z Rzeszowa stworzyła oprogramowanie Parafia Ewid 2, które obsługuje kartoteki parafialne, księgi, wydarzenia, książkę kancelaryjną, raporty, dokumenty itp.

Z gadżetów przeznaczonych dla wiernych warto wspomnieć o elektronicznym różańcu, stworzonym z myślą o wiernych, którzy mają problemy ze wzrokiem lub słuchem.

Jak widać, nawet kościół stara się iść z duchem czasu. Pozostaje jednak pytanie: Czy wypada księżom prześcigać się w zdobywaniu coraz to nowszych wynalazków technologicznych?

Anna Łach
Źródło: gadzetomania.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry