Możliwość komentowania Święto Dziękczynienia została wyłączona 67

Święto Dziękczynienia

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Święto Dziękczynienia to w Ameryce jedno z najważniejszych świąt w roku. W przeciwieństwie do świąt religijnych (Boże Narodzenie, Wielkanoc itp.) Święto Dziękczynienia obchodzi każdy Amerykanin bez względy na wiek, płeć, religię czy różnorodność etniczną. Dlaczego? Skąd wzięło się takie święto?

Tradycja Święta Dziękczynienia sięga 1621 roku (choć niektórzy dopatrują się jeszcze wcześniejszych obchodów w 1565 roku). W 1620 roku do wybrzeży Ameryki przybił statek Myflower z europejskimi pielgrzymami – członkami Angielskiego Kościoła Seoaratystycznego. Wylądowali na Skale Plymouth. Po pierwszej, bardzo ciężkiej zimie zginęło 46 osób (ze 102). Kiedy żniwa następnego roku (1621) okazały się bardzo obfite koloniści postanowili uczcić ten fakt wraz z Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli im przetrwać trudny okres. Uczta trwała trzy tygodnie pomiędzy 21 października, a 11 listopada. Uczestnicy uroczystości porozumiewali się dzięki Indianinowi Squanto, który jako jedyny z tubylców znał język angielski. W odnalezionych zapiskach z tamtego okresu pojawia się także menu uczty; Indianie mieli przynieść na ucztę co najmniej pięć jeleni. Brakowało jednak dań tradycyjnie kojarzonych z Świętem Dziękczynienia: indyka (zamiast niego było ptactwo wodne), sosu żurawinowego (z braku cukru), ciasta z dyni i ziemniaków.

sxc/falconreid

Dzień Dziękczynienia świętem narodowym uczynił w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln. Dzisiaj obchodzone jest ono w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października. Jest to święto rodzinne, które przypomina nieco polską Wigilię. Rodziny nawet z odległych krańców Ameryki zjeżdżają się w jedno miejsce, by świętować, ucztować i dzielić się prezentami.

W przeddzień Święta Dziękczynienia amerykański prezydent ułaskawia jednego z dwóch indyków, który dożywotnio trafia na „sielską farmę” przy posiadłości Jerzego Waszyngtona w Mount Vernon. Tradycja ta ustanowiona została w 1989 roku przez Georga Busha, chociaż anegdoty wspominają, że już Abraham Lincoln ocalił indyka za prośbą syna Tada.

Barack Obama odrobinę zmienił tę tradycję. Oficjalnie podczas uroczystości ułaskawiany jest jeden z indyków, ale ostatecznie oba nie trafiają na świąteczny stół. Stało się tak podobno dzięki córkom prezydenta, które wybłagały uratowanie obu ptaków.

Święto Dziękczynienia stało się tak bardzo popularne, że zaczynają na nie zwracać uwagę także inne narody, organizując własne dziękczynne uroczystości.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry