Możliwość komentowania Półcieniowe zaćmienie Księżyca została wyłączona 29

Półcieniowe zaćmienie Księżyca

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA

Już za kilka godzin dojdzie do półcieniowego zaćmienia Księżyca – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie zasłonić to światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu.

stock.xchng

W zależności od dokładnej konfiguracji układu Słońce, Ziemia i Księżyc, rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień.

Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie chowa się w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze.

Innym typem jest zaćmienie częściowe, w którym tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.

Najmniej efektowne jest zaćmienie półcieniowe, w którym Srebrny Glob znajduje się w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji do Księżyca dociera tylko cześć światła słonecznego. Zjawisko półcieniowego zaćmienia Księżyca jest najmniej efektowne, bo objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.

Do najbliższego półcieniowego zaćmienia Księżyca dojdzie w środę. Zaćmienie to będzie najlepiej widoczne w Azji, Australii i na Pacyfiku. W Polsce będziemy mogli je obserwować przy wschodzie Księżyca. Początek zjawiska wystąpi o godzinie 13:15 naszego czasu, kiedy Srebrny Glob będzie znajdował się jeszcze 14 stopni pod horyzontem.

Maksimum zaćmienia wydarzy się o 15:34 i dokładnie w tym samym momencie Księżyc znajdzie się na horyzoncie. Koniec zjawiska wystąpi o godzinie 17:51 na wysokości 19 stopni nad horyzontem.

Do następnego zaćmienia Księżyca dojdzie 25 kwietnia 2013 roku. Będzie ono widoczne w Polsce, ale będzie zaćmieniem częściowym.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry