Możliwość komentowania Ubój rytualny niezgodny z konstytucją została wyłączona 26

Ubój rytualny niezgodny z konstytucją

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż „Sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją jest przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia”. Rozporządzenie zaskarżył Prokurator Generalny na wniosek obrońców praw zwierząt.

stock.xchng


Na ubój rytualny w Polsce zezwolił w 2004 roku ówczesny minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, poprzez wydanie rozporządzenia pozwalającego na ten rodzaj zabijania zwierząt. Uboju rytualnego dokonuje się bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia. Jest on uznawany za bardziej okrutny, gdyż przytomnemu zwierzęciu podrzyna się gardło i czeka na wykrwawienie.

Ten rodzaj uboju skierowany jest do muzułmanów oraz żydów, którzy nie spożywają krwi.Zakwestionowany przez TK przepis straci moc 31 grudnia br. Do tego czasu rząd musi postanowić, czy ubój rytualny będzie w Polsce legalny, czy też nie. Ma to związek z unijnym rozporządzeniem, które od 1 stycznia wchodzi w życie i ma pierwszeństwo przed ustawą krajową.

Katarzyna Niczewska

źródło: tvp

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry