Możliwość komentowania Protesty w sprawie GMO została wyłączona 27

Protesty w sprawie GMO

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

GMO to powszechna nazwa dla żywności zmodyfikowanej genetycznie. Ale co to właściwie oznacza? Manipulacje kodem genetycznym roślin i zwierząt polegają na wprowadzeniu lub usunięciu z nich określonych genów, by uzyskać pożądane efekty. Zwierzęta i rośliny mogą rosnąć szybciej, być bardziej odporne na choroby, można polepszyć ich smak, trwałość, a także zmienić skład spożywczy i wygląd.

sxc/mindicator


Pomimo zalet GMO wiele społeczeństw obawia się skutków, jakie mogą wywołać rośliny i zwierzęta zmodyfikowane genetycznie, na naturalne środowisko. Mówi się o możliwym wzroście chorób genetycznych i podatność na nowotwory, chociaż nie są to dane potwierdzone naukowo.

Protesty przeciwko modyfikowanej żywności są tak częste, że wiele państw zakazało hodowli i importu takich produktów. W Polsce GMO była na rynku, ale w ograniczonym stopniu. 9 listopada Sejm RP przegłosował ustawę o nasiennictwie, która umożliwia wprowadzenie na nasz rynek nasion roślin zmodyfikowanych genetycznie. Natychmiast społeczeństwo się oburzyło.

25 listopada przed Pałacem Prezydenckim odbyła się manifestacja przeciwko GMO. Poza szarymi obywatelami w proteście uczestniczyło wielu celebrytów m.in. Doda, Edyta Herbuś, Michał Piróg. Manifestacja miała zwrócić uwagę prezydenta Komorowskiego, który może jeszcze zawetować problematyczną ustawę.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry