Możliwość komentowania Odkrycia na Merkurym została wyłączona 34

Odkrycia na Merkurym

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

Merkury to zarazem najmniejsza jak i najbliższa Słońcu planeta Układu Słonecznego. Pomimo usytuowania, pierwsze wzmianki o Merkurym pojawiają się już w starożytności. Na Ziemi można dojrzeć go jedynie tuż przed wschodem i tuż po zachodzie Słońca. Jest to planeta, która na powierzchni bardzo przypomina księżyc (kratery, praktycznie brak atmosfery). Jednocześnie panują na niej skrajne temperatury; bliskość. Bliskość Słońca sprawia, że temperatura na Merkurym sięga prawie 500 stopni Celsjusza, jednocześnie na obszarach nieoświetlonych jest bardzo zimno, nawet do 200 stopni Celsjusza.

fot. NASA


Sonda Messenger w 2004 roku została wystrzelona z Ziemi w celu dotarcia do Merkurego i zbadania go. Dopiero w 2011 roku weszła na orbitę planety. Misja Messengera miała trwać jedynie rok, została jednak przedłużona, co się opłaciło.

W zacienionych powierzchniach Merkurego (głównie w kraterach) na biegunach odkryto ogromne połacie lodu. Przykryty są one ciemnym materiałem, dlatego dopiero teraz zostały zauważone. Według naukowców zamarznięta woda może świadczyć o istniejącym na Merkurym życiu.

Tymczasem wciąż czekamy na wieści dotyczące odkryć łazika Curiosity na Marsie.

Natalia Klimczuk

Źródła: http://www.nasa.gov/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry