Możliwość komentowania W oczekiwaniu na polską premierę „Hobbita” została wyłączona 32

W oczekiwaniu na polską premierę „Hobbita”

AKTUALNOŚCI, FILM, MEDIA, POLSKA, ROZRYWKA

John Ronald Reuel Tolkien to pisarz, którego nie trzeba przedstawiać. To on zrewolucjonizował światową fantastykę, tworząc zupełnie nową jakość pisania. Do jego wizji elfów, krasnoludów i innych legendarnych istot wciąż nawiązują współczesne teksty. Przez większość swojego życia pracował nad historiami osadzonymi w fantastycznym świecie Śródziemia: stworzył specyficzne rasy i jako wyuczony lingwista także skomplikowane języki. Po śmierci J.R.R. Tolkiena jego syn Christopher zebrał wszystkie rękopisy i notatki i postarał się o ich wydanie, dzięki czemu pamięć o tym wielkim twórcy wciąż jest żywa.

O Tolkienie być może wielu ludzi w ogóle by nie słyszało, gdyby nie Peter Jackson i jego pomysł na zekranizowanie najpopularniejszego z jego dzieł: trylogii „Władca Pierścieni”. Filmy zostały nakręcone pomiędzy 2001 a 2003 rokiem i pomimo upływu już 10 lat wciąż cieszą oko niezwykłymi efektami specjalnymi. Trylogia okazała się wielkim hitem kinowym, w sumie otrzymała aż 30 nominacji do Oskara, z czego zdobyła 17 statuetek.

Peter Jackson (światowej sławy reżyser i scenarzysta) nie poprzestał na nakręceniu „Władcy Pierścieni”. Zainspirowany twórczością Tolkiena postanowił uwiecznić na kinowym ekranie także inne jego dzieła. I tak oto 28 listopada 2012 roku miała miejsce światowa premiera filmu „Hobbit: Niezwykła podróż”.

Książka Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to przygody Bilba Bagginsa, którego poznaliśmy we „Władcy Pierścieni”. Jest to historia skierowana dla nieco młodszego czytelnika, opowiadająca o wydarzeniach sprzed trylogii i bezpośrednio do niej nawiązująca.
„Hobbit” Petera Jacksona został podzielony na 3 części. Film został wykonany w najnowszej technologii, którą nie każde kino potrafi obsłużyć (48 klatek na sekundę, a nie zwyczajowo 24 klatki na sekundę). Budziło to pewne obawy.

28 listopada bieżącego roku odbyła się światowa premiera filmu. Film mogły zobaczyć wszystkie kraje… poza Polską. Polski dystrybutor filmu – firma Forum Film Poland – zdecydował, że premiera w naszym kraju odbędzie się miesiąc później, czyli 28 listopada. Fani byli i nadal są oburzeni, że będą musieli tak długo czekać. Jak zwykle chodzi o pieniądze. Według ekspertów premiera tuż przed świętami nie byłaby opłacalna, ponieważ Polacy będą zajęci zakupami i przygotowaniami do Bożego Narodzenia.

Pozostaje nam jedynie czekać i czytać opinie. Krytycy filmowi po premierze entuzjastycznie oceniają produkcję, niektórzy nawet twierdzą, że „Hobbit” jest lepszy od „Władcy Pierścienia”.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry