Możliwość komentowania Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w JSW została wyłączona 32

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w JSW

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała Jastrzębską Spółkę Węglową. JSW to ogromna spółka – producent i sprzedawca głównie węgla kamiennego, koksowego do celów energetycznych. Jest to jednej z największych pracodawców w Polsce (w skład JSW wchodzi większość kopalń z Górnośląskiego Zagłębia Węglowego) i od 2011 roku wchodzi w skład indeksu WIG20 na Giełdzie Papierów Wartościowych.

sxc


W 2012 roku PIP przeprowadziła aż 19 kontroli w JSW, 3 z nich dotyczyły wypłaty wynagrodzeń nowych pracowników. Okazuje się, że nowa uchwała JSW w sprawie umów z nowo zatrudnionymi proponowała obcięcie wydatków na różnych dodatkach (m.in. dodatek za staż, dodatek za pracę w szkodliwych warunkach), przez co różnice w miesięcznej pracy mogły sięgać nawet 2 tys. złotych brutto. Uchwała ta, według PIP, nie powinna zostać wprowadzona w życie, ponieważ JSW podpisało w 2011 roku porozumienie z związkowcami o braku zmian w umowach o pracę aż do wdrożenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (w trakcie).

Według PIP poszkodowanych jest ok 460 pracowników, którym zaniżono w ten sposób wynagrodzenia. JSW nie zgodził się z zarzutami PIP i zaskarżył jej działania w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Tymczasem minister skarbu Mikołaj Budzanowski chce powrócić w przyszłym roku do planów prywatyzacji JSW.

Natalia Klimczuk

źródło: pb/forbes

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry