Możliwość komentowania Odszedł Władysław Trebunia-Tutka została wyłączona 20

Odszedł Władysław Trebunia-Tutka

AKTUALNOŚCI, POLSKA

3 grudnia w Zakopanem, po walce z chorobą nowotworową zmarł znany góralski artysta. Malarz i jednocześnie muzyk był jednym z najwybitniejszych „prymistów”, czyli osób grających pierwsze skrzypce w zespole. Urodził się w 1942 roku, w Poroninie. Jego dom stał się przystanią wielu malarzy, którzy wielokrotnie portretowali ostatniego podhalańskiego dudziarza, dziadka zmarłego – Stanisława Budza-Mroza.

stock.xchng

Władysław Trebunia-Tutka już w młodym wieku przejawiał swój ogromny talent plastyczny i muzyczny, był absolwentem Liceum Sztuk Pięknych w Zakopanem, później ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, a jego prace można było podziwiać m.in. w Holandii, Belgii, USA, Kanadzie i wielu innych miejscach na świecie.

Nie dziwi również fakt, że młodsze pokolenia uznawały go za autorytet w dziedzinie kultury tradycyjnej. Niewątpliwie był to człowiek wyjątkowy, odniósł wiele sukcesów. Zdobył nagrodę indywidualną na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie, w roku 1955. Ponadto zebrał laury w dziedzienie tradycyjnej muzyki ludowej – ‚Baszta” przyznana w Kaziemirzu, w 1991 roku z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków z Poronina. Zespół ten został założony przez jego syna Krzysztofa, ponadto okazał się fenomenem. Zaczynali jako zwyczajna górlaska kapela, a mieli okazję wywstapić na największych muzycznych festiwalach świata: w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Artysta był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. takie wyróżnienia jak: medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis”, Nagroda im. Stanisława Witkiewicza oraz Nagroda im. Oskara Kolberga.

Anna Odrzygóźdź

Źródła:

www.polskieradio.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry