Możliwość komentowania Polscy badacze w Stanford i Berkeley została wyłączona 21

Polscy badacze w Stanford i Berkeley

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA

80 polskich naukowców bierze obecnie udział w programie Top 500 Innovators – Science, Management, Commercialization. Uczestniczą w zajęciach na prestiżowych kalifornijskich uczelniach. Odwiedzają też inne czołowe instytucje amerykańskie.

Top 500 Innovators – Science, Management, Commercialization (500 czołowych innowatorów – nauka, zarządzanie, komercjalizacja) to program stażowo-szkoleniowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest prowadzony w najlepszych ośrodkach akademickich na świecie. Służy podniesieniu wiedzy m.in. na temat zarządzania oraz udoskonalenia współpracy nauki z gospodarką, w tym przekształcania pomysłów naukowych w przedsięwzięcia przynoszące dochód.

© Darren Baker/ fotolia

W obecnej edycji 240-godzinnego programu znaleźli się specjaliści prowadzący badania w dziedzinie nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, medycznych, nauk o zdrowiu oraz pracownicy centrów transferu technologii. Od 15 października 40-osobowa grupa przebywa na renomowanym prywatnym Uniwersytecie Stanforda. Druga zdobywa wiedzę na jednej z najlepszych amerykańskich uczelni publicznych, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Pozostaną w USA do 14 grudnia.

Niezależnie od zajęć na uniwersytetach polscy naukowcy-badacze mają w programie wizyty studyjne w przedsiębiorstwach, laboratoriach, ośrodkach badawczych, jak też organizacjach zajmujących się transferem technologii. Biorą udział w cyklach wykładów, warsztatów, paneli dyskusyjnych, spotkań z przedsiębiorcami oraz inwestorami.

Uczestnicy projektu Top 500 Innovators trafili m.in. do Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), potentata w dziedzinie produkcji układów scalonych i twórcy mikroprocesorów Intel, a także do Lawrence Livermore National Laboratory zajmującego się m.in. budową broni jądrowej, bezpieczeństwem jej przechowywania oraz innymi problemami związanymi z bezpieczeństwem USA.

Pośród uczestniczek programu jest dr hab. inż. Katarzyna Grabowska, profesor na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Jak wyjaśniła PAP, łącząc wiedzę z dziedziny włókiennictwa oraz nanotechnologii chce wytworzyć linę kosmiczną wykonaną z nanorurek węglowych.

„Udział w kursie umożliwił mi poznanie technik komercjalizacji wyników badań, a także nauczył, jak lepiej przygotować biznes plan i skuteczniej rozmawiać z inwestorami. Powinno mi to ułatwić zdobywanie środków na sfinansowanie kosztownego projektu i spełnienie marzenia o wyprodukowaniu liny kosmicznej, a tym samym otworzeniu nowych możliwości w przemyśle kosmicznym”- ­ powiedziała PAP dr Grabowska.

Koszty programu, obejmującego łącznie 500 osób są w 85 proc. współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obrębie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry