Możliwość komentowania Konferencja nt. poselskiego projektu legalizacji uboju rytualnego w Polsce została wyłączona 41

Konferencja nt. poselskiego projektu legalizacji uboju rytualnego w Polsce

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Zapraszamy na konferencję prasową nt. poselskiego projektu legalizacji uboju rytualnego w Polsce, która odbędzie się w dniu 7 grudnia 2012 r. o godz. 12.00, w Sejmie RP, sala nr 101., ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa.

Organizatorem konferencji jest poseł Robert Biedroń, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Gośćmi będą prof. Ewa Łętowska, prof. Andrzej Elżanowski i Dorota Wiland.

sxc


Mimo powszechnego oburzenia, jakie wywołuje temat uboju bez ogłuszania zwierząt, rząd zdecydował się doprowadzić do jego legalizacji. Tymczasem 27 listopada br. Trybunał Konstytucyjny przyznał rację Prokuratorowi Generalnemu oraz organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt, którzy twierdzili, że ubój rytualny jest nielegalny zgodnie z polskim prawem, a rozporządzenie przyzwalające na jego przeprowadzanie zostało wydane wbrew Ustawie o Ochronie Zwierząt.

W ustnym uzasadnieniu do wyroku sędziowie Trybunału podkreślali, że zgodnie z unijnym Rozporządzeniem Rady 1099/2009, kwestię zakazu przeprowadzania uboju rytualnego państwa członkowskie rozstrzygają samodzielnie w legislacji krajowej.

Tymczasem po raz kolejny ubój rytualny ma być wprowadzony w Polsce w sposób niezgodny z demokratycznymi standardami – osiem lat temu nielegalnym rozporządzeniem, teraz w ekspresowym tempie siedmiu dni. Rząd nie planuje żadnych konsultacji społecznych, ani rzetelnej debaty z organizacjami pozarządowymi.

Rząd rękami posłów koalicji postanowił zalegalizować ubój rytualny, cofając tym samym ochronę zwierząt w Polsce o całą dekadę. Przygotowany w ekspresowym tempie projekt nowelizacji przewiduje skreślenie z ustawy o ochronie zwierząt przepisu o bezwzględnym nakazie ogłuszania zwierząt przed ubojem.

– Obrońcy uboju rytualnego mówią, że zwierzę uśmiercane jest przez specjalistę jednym sprawnym cięciem, co decyduje o tym, że natychmiast traci ono przytomność i nie cierpi długo… To mit – mówi Dorota Wiland z Fundacji IUS ANIMALIA. – Utrata świadomości nie następuje natychmiast. To wynika z budowy anatomicznej i fizjologii zwierzęcia. Jak pokazują badania międzynarodowych komisji złożonych z niezależnych ekspertów, wykonane m.in. na zlecenie Komisji Europejskiej, liczba cięć waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu. Od momentu cięcia do utraty przytomności upływa od kilku sekund do nawet kilku minut.

W całej sytuacji bulwersuje fakt, że podczas planowanego w dniu 14 grudnia głosowania nad nowelizacją w Platformie Obywatelskiej ma obowiązywać dyscyplina klubowa głosowania mimo, że kwestia uboju rytualnego jest sprawą sumienia i światopoglądu, czyli spraw, które powinny być pozostawione posłom. Za złamanie dyscypliny grozi kara 1 tys. złotych.

– Apelujemy do posłów o głosowanie zgodnie ze swoim sumieniem i jako organizacje deklarujemy, że pokryjemy kary nałożone przez klub na posłów – jeśli trzeba zorganizujemy zbiórkę pieniędzy na ten cel – mówi Katarzyna Śliwa-Łobacz z Fundacji Mondo Cane. – Za wszelką cenę musimy uniknąć legalizacji tego barbarzyństwa.

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt planują na najbliższe dni serię działań wymierzonych przeciwko legalizacji uboju rytualnego, m.in. wystawienie przed Sejmem ekranu, na którym będzie odtwarzane wideo z uboju rytualnego, spotkania z posłami, kontakt za pomocą FB i maili oraz demonstrację.

– Podczas uboju rytualnego, zwierzę jest cały czas przytomne, czuje, widzi co dzieje się z nim oraz innymi zwierzętami – mówi Cezary Wyszyński, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – Najpierw jest unieruchamiane, co wywołuje poczucie paniki. Pod wpływem silnego stresu serce zaczyna pompować szybciej krew. Często jest odwracane do góry nogami za pomocą tzw. obrotowych klatek ubojowych, co jest kolejnym stresorem. Następnie przecina się mu tętnicę, krtań, przełyk oraz tchawicę, nie uszkadzając przy tym rdzenia kręgowego. W pełni świadome zwierzę pozostawia się do całkowitego wykrwawienia. Niejednokrotnie treść żołądka dostaje się do tchawicy i zwierzę dusi się własnymi wymiocinami.

Na portalu Facebook zostało założone wydarzenie z apelem do władz PO o nie ogłaszanie dyscypliny klubowej na czas głosowania w sprawie uboju rytualnego http://www.facebook.com/events/385847834830509/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry