Możliwość komentowania Granice Rosji zamknięte przed Amerykanami została wyłączona 25

Granice Rosji zamknięte przed Amerykanami

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT

Amerykański senat w czwartek przyjął tzw. ustawę Magnitskiego, stosunkiem głosów 92:4. W listopadzie, większością głosów, również przyjęła ją Izba Reprezentantów. Ustawa uchyla datującą się z czasów zimnej wojny tzw. poprawkę Jacksona-Vanika, która ogranicza handel USA z Rosją, a którą wprowadzono za czasów ZSRR z powodu restrykcji nałożonych na emigrację Żydów.

Jednocześnie jednak nowy dokument zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom rządowym współodpowiedzialnym za śmierć w areszcie w roku 2009 adwokata Siergieja Magnitskiego, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka.

W odpowiedzi na ruch USA, Rosja zamyka swoje granice dla Amerykanów, którzy zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji – Siergieja Ławrowa, są winni łamania praw człowieka.
Zdaniem rosyjskiego deputowanego Wiaczesława Nikonowa, ustawa Magnitskiego ochłodzi stosunki Moskwy z Waszyngtonem.

„To przepis bez precedensu. Niczego podobnego nie było nawet w najtrudniejszych latach zimnej wojny” – dodał Nikonow.

Siergiej Magnitski był rosyjskim adwokatem przeciwnym korupcji. Zarzucał on pracownikom MSW Rosji zagarnięcie z budżetu państwa za pomocą sfałszowanych dokumentów równowartości 230 mln dolarów. Magnitski został oskarżony o oszustwa podatkowe. Aresztowano go w 2008 roku, a w listopadzie 2009 zmarł w więzieniu. Obrońcy praw człowieka przypuszczają, że został on zamordowany przez strażników.
Ustawa Magnitskiego czeka jeszcze na podpis Baracka Obamy, który prawdopodobnie ją podpisze.

Katarzyna Niczewska

źródło; bankier/interia

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry