Możliwość komentowania Jak zapobiec szkodliwemu działaniu kawy? została wyłączona 22

Jak zapobiec szkodliwemu działaniu kawy?

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Nie wiem, jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie dnia bez filiżanki dobrej kawy o poranku. Jedni ją piją z mlekiem, inni zwykłą rozpuszczalną, a jeszcze inni mocną sypaną. Za co najbardziej lubię kawę?

Po pierwsze za wyjątkowy smak i ten aromatyczny zapach, po drugie, bo doskonale pobudza do życia i działania. A poza tym chyba jestem kawocholiczką. A jakie jest właściwie działanie kawy?

stock.xchng


Składnik, któremu tak wiele zawdzięczamy, to oczywiście kofeina – alkaloid, którego zawiera ponad 60 roślin. Największe ilości tej substancji zawierają właśnie owoce drzewa kawowego. Prócz kawy, kofeinę znajdziemy w wielu popularnych napojach – w coli, kakao, herbacie czarnej, czy guaranie. Kofeina jest także składnikiem napojów energetycznych. Dzięki niej nie odczuwamy zmęczenia, daje nam ona natychmiastowy przypływ energii, stymuluje pracę serca i układu oddechowego.

Często słyszymy jednak, że picie kawy powoduje „wypłukiwanie” magnezu z organizmu. Faktycznie, kofeina działa przyśpieszająco na wydalanie magnezu z ustroju człowieka, a tym samym zwiększa zapotrzebowanie na wspomniany pierwiastek. Skutki niedoboru magnezu mogą być rożne, poczynając od skurczów mięśni, zmniejszenia odporności organizmu, nadmiernego pobudzenia, przez niepokój, bóle głowy, bezsenność, a kończąc na zaburzeniach koncentracji, drganiu powiek i zaburzeniach pracy serca.

Magnez to substancja, która działa pozytywnie na nasz organizm – obniża stres, poprawia koncentrację, usprawnia funkcjonowanie mięśni i serca. Ważne jest, więc, aby uzupełnić niedobór magnezu. Jak?

•Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę, która powinna być bogata w chleb razowy i pełnoziarnisty, warzywa strączkowe, nabiał, banany, mak, kaszę i orzechy, i co najważniejsze dla wszystkich łakomczuchów – kakao i czekoladę.

•Firmy farmaceutyczne oferują nam rożne suplementy diety, bogate w magnez; warto jednak przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Wśród suplementów coraz sławniejsze są takie preparaty, jak: Magnum B6, NeoMag Kawa, Magnafar B6, Asmag B czy SlowMag B6.

•Dobrze jest też stosować dzbanki filtrujące wodę, które dodatkowo wzbogacają wodę w magnez.

•Jednak przede wszystkim pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością spożywanej kawy. Często tryb naszej pracy i życie w pośpiechu sprawia, że spożywamy zbyt dużo tego napoju. Jednak 4 czy 5 filiżanek tego eliksiru nie jest dobrym rozwiązaniem.

Anna Łach

źródła: ibeauty/wikipedia

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry