Możliwość komentowania Produkcja komputerów Apple wraca do USA została wyłączona 45

Produkcja komputerów Apple wraca do USA

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, ŚWIAT

Firma Apple Inc. zrewolucjonizowała rynek komputerów już w latach 80. ubiegłego wieku. Do dzisiaj jest uznawana za producenta najlepszych jakościowo produktów. Za produkty Apple trzeba zapłacić sporo, ale posiadając urządzenia tej firmy możemy mieć pewność o ich trwałości przez wiele lat.

fot. apple


W 2007 roku Apple pokazało swój nowy twór – telefon komórkowy iPhone. Do dzisiaj serie tych urządzeń nie mają sobie równych, chociaż wielu producentów próbuje im dorównać. Aktualnie w ofercie firmy Apple znajdują się komputery stacjonarne (iMac), laptopy (MacBook), tablety (iPad) oraz smartfony (iPhone).

Po śmierci założyciela firmy – Steva Jobsa – w 2011 roku obawiano się, że Apple straci wiele i przestanie być już taką potęgą. Owszem tempo wzrostu nieco się zmniejszyło, ale po roku funkcjonowania bez Jobsa nadal Apple jest na szczycie w rankingu najpotężniejszych producentów urządzeń elektronicznych.

Od 2006 roku pojawiają się krytyczne opinie na temat firmy Apple i jej podwykonawców. Zarzucano im, że w chińskich fabrykach wykorzystuje się pracowników do tego stopnia, że popełniają oni samobójstwa. Udowodniono, że w ciągu pół roku w firmie Foxconn (jeden z podwykonawców Apple) było aż 9 prób samobójczych. Warunki pracy w chińskich fabrykach są tragiczne. Ludzie zmuszani są do pracy w nadgodzinach, za marne wynagrodzenie.

Ten czarny PR sprawił, że wielu zniechęciło się do Apple i sprzedaż produktów spadła. Nie na tyle jednak, by poważnie zaszkodzić interesom firmy. Nowy prezes Apple postanowił jednak ocieplić jej wizerunek.

Steve Jobs swego czasu powiedział, że produkcja urządzeń została przeniesiona do Azji i nigdy nie wróci do USA. Kiedy jednak zmieniły się władze w Apple jego decyzja została zanegowana. Na części nowych komputerów iMac nie pojawił się dawny napis „Assembled in China” (złożony w Chinach). Zamiast niego pojawiła się informacja „Assembled in USA”, co jednoznacznie wskazuje na to, że przynajmniej część produktów jest składana obecnie w USA.

Na początku Apple milczało o tym fakcie. Teraz jednak prezes Timothy D. Cook zapowiedział, że część produkcji, a mianowicie jedna linia produkcyjna Macków, zostanie sprowadzona do USA. Firma ma przeznaczyć na tę inwestycję 100 mln USD w 2013 roku.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry