Wizz Air przenosi część lotów z Modlina

AKTUALNOŚCI, MOTORYZACJA, POLSKA, WIADOMOŚCI

Węgierska linia Wizz Air ogłosiła, iż od 21 grudnia wszystkie loty do Budapesztu będą odbywały się z lotniska Chopina w Warszawie. Decyzja ta spowodowana jest utrudnieniami w Modlinie, na które narzeka przewoźnik. Chodzi o system nawigacji ILS, który nie funkcje na podwarszawskim lotnisku. System ten jest niezbędny do lądowania w niedogodnych warunkach atmosferycznych (mgły). Wizz Air zapowiadał wcześniej, że przeniesie wszystkie swoje połączenia, jednak jest to zbyt kosztowny transfer. Prawdopodobnie przewoźnik przeczeka kilka miesięcy, aż system ILS zacznie działać w Modlinie.

fot. airbus


Zdaniem Magdaleny Bojarskiej z lotniska w Modlinie system zacznie działać wiosną 2013 roku: „Posiadamy wszystkie urządzenia, czekamy na niezbędne zezwolenia umożliwiające montaż. System w kategorii I zostanie zainstalowany przed końcem tego roku i od razu rozpoczną się testy i certyfikacja do I kategorii (…) System ma zacząć działać w kwietniu. Wtedy samoloty będą mogły lądować i startować przy podstawie chmur na wysokości co najmniej 60 metrów i widzialności 600 metrów”.

Wizz Air żąda zapłaty przez lotnisko w Modlinie za straty poniesione przez linię lotniczą, związane z brakiem nawigacji. „Utracony z powodu złych warunków atmosferycznych ruch lotniczy to 29,1 tys. pasażerów i 111 operacji startów, co stanowi 0,8 proc. wszystkich pasażerów obsłużonych od uruchomienia lotniska” – informuje Bojarska. Starty szacowane są na 8 mln złotych.

Katarzyna Niczewska

źródło: tvnwarszawa

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry