Dzisiejszej nocy maksimum Geminidów

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Geminidy to jeden z najaktywniejszych rojów naszego nieba. Są aktywne od 4 do 17 grudnia, a swoje maksimum osiągają zwykle w nocy z 13 na 14 grudnia. Jeśli warunki do obserwacji dopiszą, w maksimum tym można zobaczyć ponad sto „spadających gwiazd” na godzinę.

Photo: NASA

W tym roku warunki do podziwiania tego roju są wyśmienite. Przede wszystkim nów Księżyca wypada 13 grudnia, a więc pokrywa się idealnie z momentem maksimum aktywności roju. Srebrny Glob nie będzie więc zupełnie przeszkadzał w obserwacjach. Po drugie, moment maksymalnej aktywności jest oczekiwany o godzinie 0:30 już 14 grudnia. Jest to czas idealny dla obserwatorów w Polsce, bo radiant roju (czyli miejsce, z którego wybiegają meteory) znajduje się około 60 stopni nad horyzontem. Jeśli wiec pogoda dopisze, czeka nas piękny spektakl.

Pogoda jest jednak największym problemem. Obecne prognozy sugerują, że najwięcej szans na pogodne niebo będą mieli obserwatorzy znajdujący się w Polsce południowej i na Kaszubach.

Na stronie IMO można podziwiać wykres aktywności roju generowany na bieżąco z obserwacji przesyłanych przez miłośników astronomii z całego świata. Wynika z niego, że w nocy z 11 na 12 grudnia aktywność roju sięgała już ponad 20 meteorów na godzinę.

Choć Geminidy zdają się wybiegać z konstelacji Bliźniąt, nie trzeba patrzeć dokładnie w jej kierunku. Meteory będą pojawiać się na całym niebie, warto więc wybrać do obserwacji ten obszar nieboskłonu, w którym panują najlepsze warunki (jest najciemniejszy, najmniej zasłonięty budynkami czy drzewami itp.). Należy jednak pamiętać, że do obserwacji powinno się wybrać ciemne miejsce, oddalone od świateł miejskich.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry