Ptaki wędrowne opuszczają „Uście Warty”

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Większość ptaków wędrownych, głównie kaczek i gęsi, opuściła już Park Narodowy „Ujście Warty”. Żerowanie uniemożliwił im lód, którym pokryły się rozlewiska.

Pod koniec listopada liczbę gęsi na tym terenie szacowano na ok. 40 tys. osobników, a już na początku grudnia spadła ona do 10 tys. Teraz jest ich jeszcze mniej.

stock.xchng

W dalszą drogę w cieplejsze rejony Europy wyruszyły nie tylko gęsi, ale również kaczki – poinformował PAP ornitolog Michał Leszczyński z Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Spadek temperatury sprawił, że większość rozlewisk „Ujścia Warty” pokryła się lodem, a fala opadów śniegu, która kilka dni temu nadeszła z Zachodniej Europy, pokryła cały teren parku białym puchem. Pokrywa śnieżna ma grubość dochodzącą do kilkunastu centymetrów.

„Takie warunki skutecznie odstraszają wędrowne ptaki wodno-błotne. Nie mogą one szukać pożywienia pod wodą, jak jest w przypadku kaczek, ani na okolicznych polach, gdzie najczęściej żerują gęsi. Z tego też powodu w parku wyraźnie ubyło gęsi i kaczek” – wyjaśnił Leszczyński.

Na niezamarzniętych jeszcze wodach nadal można spotkać nurogęsi, gągoły, bielaczki oraz łabędzie krzykliwe.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry