Penderecki nominowany do Grammy

AKTUALNOŚCI, MEDIA, ŚWIAT

Nagroda Grammy przyznawana jest co roku przez amerykańska Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji już od 1959 roku. Nazywa się ją muzycznym Oskarem. Nagrodzeniu otrzymują identyczne, ręcznie robione statuetki w formie gramofonu.

Grammy rozdawana jest wielu kategoriach. Poza gatunkowym podziałem na kategorie, wydzielono także obszar generalny, w którym wyróżniono cztery kategorie: za najlepszy album (Album of the Year), nagranie (Record of the Year), piosenkę (Song of the Year), a także nagradza wykonawcę, którego utwór/album przyniósł mu sławę w danym roku (Best New Artist). Poza tymi nagrodami przyznaje się także wyróżnienia za projekty artystyczne, widea, a także długoletni wkład w przemysł muzyczny.

(c) the recording academy


Już znamy nominowanych w poszczególnych kategoriach. Największym zaskoczeniem było pojawienie się wśród ubiegających się o Grammy polskiego artysty.

Płyta „Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis; De Natura Sonoris” została nagrana przy udziale Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Antoniego Wita. Została ona nominowana w kategorii „Najlepsze kompendium muzyki poważnej”. W albumie zebrano sześć kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – współczesnego polskiego kompozytora.

Nagrodzonych poznamy na gali, która odbędzie się 10 lutego 2013 roku w Los Angeles.

Natalia Klimczuk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry